Pompy zatapialne – do czego może się przydać?

Pompy zatapialne to urządzenia, których szerokie spektrum zastosowań sprawia, że warto posiadać je w gospodarstwie domowym. Odpowiednie dopasowane do naszych potrzeb pozwoli wykorzystać je podczas remontu, budowy, w ogrodzie lub w czasie rozmaitych sytuacji awaryjnych. Jakie dokładnie zastosowania mają pompy zatapialne?

Do czego służy pompa zatapialna?

Pompa zatapialna, zwana także zanurzeniową, służy do wypompowywania i przepompowywania wody. Dzięki niej możemy szybko i wygodnie pozbyć się cieczy z rozmaitych miejsc. Duże zróżnicowanie dostępnych na rynku urządzeń powoduje, że dopasujemy je do naszych potrzeb i warunków, w jakich sprzęt będzie pracował.

Różne rodzaje pomp zatapialnych

Pompy zanurzeniowe zróżnicowane są przede wszystkim ze względu na rodzaj cieczy, do wypompowywania której są przeznaczone.

Ogólny podział wyróżnia pompy do wody czystej, pompy do wody brudnej, pompy do szamba czy też pompy uniwersalne. To właśnie przede wszystkim pompy tego rodzaju znajdują zastosowanie w gospodarstwach domowych. Poza nimi istnieje jeszcze szereg innych urządzeń, np. pompy szlamowe, przeznaczone dla przemysłu czy też do gorącej wody.

Do wyboru mamy także pompy zasilane elektrycznie oraz spalinowo.

Możliwości zastosowania pomp zatapialnych

Jak już wyżej wspomnieliśmy, pompy służą do wypompowywania wody. Te przeznaczone do wody czystej wykorzystamy np. do pompowania wody ze studni, ale również do opróżniania basenu ogrodowego, jacuzzi lub usuwania wody z rur drenażowych. Sprawdzą się też wtedy, gdy chcemy usunąć wodę z beczek lub wypompować deszczówkę, którą podlejemy rośliny.

Pompy do wody brudnej pozwolą na wypompowanie wody na placach budowy, np. z wykopów, a także przydadzą się w ogrodzie – dzięki nim z łatwością opróżnimy oczko wodne, przygotowując je do zimy. Używając z kolei pompy do szamba, z łatwością pozbędziemy się z przydomowego zbiornika nieczystości.

Nie zapominajmy o jeszcze jednym zastosowaniu pomp zatapialnych, które z pewnością docenimy w sytuacjach awaryjnych – są one nie do przecenienia, gdy musimy szybko osuszyć zalaną na skutek różnych wydarzeń piwnicę lub inne pomieszczenie. Niektóre z urządzeń mogą być też wykorzystywane np. do odwadniania kopalni.

Jak wybrać pompę zatapialną?

Wybór odpowiedniej pompy zanurzeniowej, dostępnej np. tutaj https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/nawadnianie/pompy-i-zbiorniki/pompy-zatapialne.html, należy rozpocząć od udzielenia sobie odpowiedzi na pytanie, do jakiej wody będziemy jej używać. Jeśli wybierzemy pompę do wody brudnej, nie bez znaczenia będzie również wielkość dopuszczalnych zanieczyszczeń – parametr ten może być różny dla różnych modeli.

Jeśli zależy nam na mobilności pompy, wybierzmy model spalinowy, który będzie mógł pracować nawet z dala od źródła prądu. Zwróćmy też uwagę na parametry: wydajność, moc, maksymalną temperaturę doprowadzanej wody, maksymalną wysokość podnoszenia wody, a także wymiary i ciężar. Inny model będzie odpowiedni do pracy ciągłej, a inny do sporadycznego użytku. Ponadto pamiętajmy, by zainwestować w urządzanie o solidnej konstrukcji – powinno być ono wykonane z trwałych materiałów, a także bezwzględnie zabezpieczone przed korozją.

Przeczytaj także