Kanały metalowe – idealne do instalacji listwowej

Kanały metalowe – idealne do instalacji listwowej

Założenie instalacji listwowej wymaga poprowadzenia w odpowiedni sposób systemu okablowania. To można umieścić w różnego rodzaju kanałach. Jednym z typów takiego osprzętowania są kanały metalowe. Czy warto z nich skorzystać? Jakie rodzaje kanałów metalowych dostępne są na rynku? Gdzie można je kupić i za ile?

Użycie kanałów metalowych podczas montażu instalacji listwowej niesie ze sobą wiele zalet. Jeśli zamierzasz w najbliższym czasie zdecydować się na ten sposób poprowadzenia okablowania, warto rozważyć użycie tego typu korytek. Co należy o nich wiedzieć? Oto krótka charakterystyka kanałów metalowych idealnych do instalacji zamocowanej w podłodze i ścianach pomieszczenia.

Kanały metalowe – z czego są wykonane?

Metalowe kanały służące do poprowadzenia okablowania w instalacji listwowej są najczęściej wykonywane z blachy ocynkowanej. Poszczególne modele mogą różnić się od siebie sposobem nałożenia cynku na powierzchnie produktu. Takie wykonanie kanałów metalowych ma oczywiście zapewnić ich trwałość, a także uchronić przed korozją. Nie zapominajmy, że kanały te nie tylko prowadzą kable instalacji, ale stanowią dla nich swojego rodzaju osłonę.

Jakie są zalety kanałów metalowych?

Zastosowanie kanałów metalowych wiąże się z wieloma atutami. Przede wszystkim cechują się one solidnym wykonaniem, dzięki czemu mamy pewność, że posłużą one na długie lata. Korytka te są również łatwe w montażu (choć samo założenie instalacji listwowej wiąże się z czasochłonnymi i precyzyjnymi pracami), bezpiecznie eksploatują system okablowania, a na dodatek dostęp do nich jest niezwykle łatwy. Kanały metalowe są również stosunkowo tanie.

Gdzie kupić kanały metalowe?

Kanały metalowe można kupić w wielu sklepach z asortymentem elektronicznym. Produkt dostępny jest zarówno w punktach stacjonarnych, jak i tych internetowych. Przykładowy sklep, posiadający w swoim wyposażeniu kanały i korytka metalowe można znaleźć pod tym linkiem: http://sklep.el12.pl/kanaly-metalowe,k535.

Jaka jest cena kanałów metalowych?

Cena kanałów metalowych wykorzystywanych do poprowadzenia kabli w instalacji listwowej zależy od rozmiaru kanału, jego modelu oraz sposobu wykonania. Poszczególne elementy kanałowe różnią się od siebie również przeznaczeniem, co również ma wpływ na cenę produktu. Koszt kanału metalowego mieści się w przedziale od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych za sztukę.

Czym jest instalacja listwowa?

Instalacja listwowa to nic innego, jak ułożenie okablowania w specjalnie przygotowanych listwach, które następnie umieszcza się w podłodze lub w ścianach pomieszczenia. Tego typu system z pewnością posiada zaletę możliwości wymiany całej instalacji w przypadku jej awarii. Sam montaż jednak należy do kosztownych i skomplikowanych przedsięwzięć, które musi przeprowadzić osoba o odpowiedniej wiedzy i kwalifikacjach.

Przeczytaj także