Projekty domów z użytkowym poddaszem – skąd ta popularność?

Domy z użytkowym poddaszem od lat zajmują pierwsze miejsce w rankingu najczęściej kupowanych projektów domów jednorodzinnych.

Dzieje się tak, ponieważ posiadają one wiele zalet, których brak pozostałym typom budynków. Szczególnie dla osób, które dysponują małą działką, jest to kuszące rozwiązanie. Dom z użytkowym poddaszem zajmuje znacznie mniejszą powierzchnię działki  niż dom parterowy o takiej samej powierzchni użytkowej. Jest to ważne szczególnie jeśli marzymy o domu pod miastem. Na terenach w pobliżu większych aglomeracji działki zazwyczaj są niewielkie, dlatego tak ważne jest jak najlepsze wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni. Przy domu przecież powinno zostać miejsce na ogród i przestronny taras – latem to największa zaleta własnego domu.

Ponadto dom z poddaszem użytkowym jest tańszy w budowie niż  piętrowy, a jednocześnie pozwala wykorzystać przestrzeń i zalety posiadania piętra. Jedynie skosy dachu mogą okazać się problematyczne w przypadku urządzania łazienki na poddaszu, natomiast pozostałe pomieszczenia nie powinny stanowić wyzwania.

Z kolei w porównaniu z domem parterowym łatwiej tu wydzielić strefy domu. Poddasze stanowi naturalną barierę od codziennych odgłosów i idealnie nadaje się do ulokowania na nim sypialni wszystkich domowników i gabinetu do pracy. Dzięki czemu na parterze pozostaje nam dużo przestrzeni na zorganizowanie strefy wspólnej. Możemy pozwolić sobie na bardziej przestronny salon i jadalnie oraz dodatkowy pokój dla gości.

Niewątpliwą zaletą projektów domów z użytkowym poddaszem jest możliwość rozłożenia budowy na dwa etapy i zaadoptowanie poddasza w późniejszym okresie. To idealne rozwiązanie dla młodych małżeństw które dopiero w przyszłości planują powiększenie rodziny. Pozwoli im to podzielić koszty inwestycji, a budowa domu nie będzie tak dużym obciążeniem finansowym – zwłaszcza na początku wspólnej drogi.

Projektów domów z użytkowym poddaszem przybywa z każdym rokiem, architekci dostrzegają rosnące potrzeby inwestorów i szukają zupełnie nowych rozwiązań oraz tworzą wiele wersji istniejący już projektów, które spełnią specyficzne wymagania poszczególnych typów rodzin. A czy Ty zdecydujesz się na takie rozwiązanie?

Przeczytaj także