Śniegołapy – montaż i użytkowanie

Kompletny dach powinien być wyposażony w system asekuracyjny, zapewniający sprawną i bezpieczną komunikację dachową, a także w elementy ochrony przeciwśnieżnej. Jeśli chodzi o montaż systemu asekuracyjnego, czyli stopni i ław kominiarskich, przepisy wprost określają, w jakich sytuacjach (na jakiego typu dachach) jest on obowiązkowy, a kiedy zalecany. Natomiast w przypadku ochrony przeciwśnieżnej wciąż panuje pełna dowolność – nie ma przepisów nakazujących montaż tego typu elementów na dachach określonego rodzaju, zarówno jeśli chodzi o spadzistość, jak i rodzaj pokrycia dachowego. Mimo to śniegołapy są jednym z chętniej kupowanych akcesoriów dachowych, ponieważ zapobiegają nagłemu osuwaniu się czopów śniegu, co mogłoby stanowić zagrożenie dla mieszkańców budynku oraz przechodniów.

Rury przeciwśniegowe – funkcjonalność i estetyka

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów zabezpieczeń przeciwśniegowych, a do najpopularniejszych należą płotki przeciwśniegowe oraz śniegołapy w postaci rur przeciwśniegowych. Te ostatnie nie dość, że świetnie spełniają swoją funkcję, to wyróżniają się również estetyką wykonania.

Śniegołapy sprawdzają się w okresie intensywnych opadów śniegu, a także potem, gdy zalegający na dachu śnieg zaczyna topnieć w ciągu dnia, a następnie ponownie zamarza. W ten sposób powstaje ciężki, twardy czop, który spadając, może wyrządzić spore zniszczenia. Nagle osuwający się śnieg może wygiąć bądź rozerwać systemy rynnowe, uszkodzić parapety i elewację, zniszczyć rośliny rosnące przy domu, a nawet uszkodzić elementy ogrodzenia czy zaparkowane w pobliżu samochody. Taki czop stanowi również ogromne zagrożenie dla człowieka. Dlatego też na dachach montuje się zabezpieczenia przeciwśniegowe.

Rury przeciwśniegowe zapobiegają nagłemu osuwaniu się śniegu. Dzięki nim ryzyko powstania uszkodzeń dachu, elewacji czy też zagrożenia dla człowieka zostaje ograniczone do minimum. Oczywiście to, że śniegołapy utrzymują na dachu ubitą warstwę śniegu, nie oznacza, że śnieg ten zalega na dachu w nieskończoność. Rury nie przylegają do połaci dachowej, a zamontowane są na pewnej wysokości, dlatego topniejący śnieg może swobodnie spływać z dachu.  

Montaż rur przeciwśniegowych

Jednym z najczęściej stosowanych pokryć dachowych jest blachodachówka. Rury przeciwśniegowe do blachodachówki montuje się na specjalnych wspornikach. Ich solidna konstrukcja zapewnia stabilny montaż do konstrukcji dachu. Natomiast wsporniki do blachy na rąbek stojący można zamontować w sposób bezinwazyjny. Oprócz tego dostępne są uchwyty rur do pokryć płaskich, takich jak gont czy papa czy też do dachówki betonowej i ceramicznej. W sklepach dostępne są śniegołapy rurowe malowane proszkowo na kolory z palety RAL, dzięki czemu z łatwością można dobrać zabezpieczenia kompatybilne z kolorem połaci dachu.

Niezależnie od rodzaju pokrycia dachowego, kompletne śniegołapy składają się z dwóch rur wraz z uchwytami mocującymi. Montaż wsporników nie jest skomplikowany, ale wykonanie tego typu usługi warto zlecić firmie dekarskiej.

Przeczytaj także