Osuszacze – kiedy wynająć, a kiedy kupić?

Osuszacze to sprzęt, który w niektórych sytuacjach jest po prostu niezbędny. Ten niepozorny przedmiot może zdecydowanie ułatwić życie. Jest nieoceniony przy pracach remontowych i budowlanych, ale przydaje się też w zwykłych mieszkaniach – zwłaszcza takich, których mieszkańcy walczą z wilgocią. Jednak dobry sprzęt ma też swoją cenę. Czy warto, więc kupić osuszacz na własność, czy lepiej po prostu go wynająć?

Wynajem osuszaczy

Wynajem osuszaczy jest niewątpliwie tańszy niż kupno sprzętu. Za pożyczenie urządzenia płaci się tylko ułamek jego ceny. Jeśli, więc nie musisz korzystać z osuszacza codziennie, a jedynie raz na jakiś czas, to warto pomyśleć o jego wynajęciu, dzięki temu zaoszczędzić środki, które miały być przeznaczone na zakup własnego. Tym bardziej że zakup wiąże się z wygospodarowaniem miejsca na jego przechowywanie. W mniejszych mieszkaniach to może być prawdziwy problem. Jeśli jednak zdecydujesz się na wynajem, to po prostu oddajesz osuszacz, kiedy przestanie być potrzebny i nie zawracasz sobie więcej nim głowy. 

Osuszacz a remonty

Osuszacz powietrza jest niezastąpiony w czasie remontów, np. wtedy gdy zależy nam na szybkim wyschnięciu farby lub gładzi. Latem dzieje się to samoczynnie, zimą i jesienią – wysychanie trwa bardzo długo, a przez to wstrzymuje to przejście do innych prac. Dobrze jest, więc zdecydować się na wypożyczenie sprzętu, który ułatwi przejście do kolejnych etapów remontu. W takiej sytuacji nie warto kupować własnego sprzętu. Potrzeba jest przecież jednorazowa. Wydawanie pieniędzy na urządzenie, które nie będzie często pracowało, jest ich marnowaniem. Oczywiście, wyjątkiem jest sytuacja, gdy remontami zajmujemy się zawodowo. Jeżeli przeprowadzamy je często, bo taki właśnie mamy sposób na życie, to koniecznie powinniśmy kupić własne urządzenie.

Walka z wilgocią w pomieszczeniach

Zdarzają się jednak pomieszczenia, które są bardzo wilgotne, co może utrudniać korzystanie z nich. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku lokali, w których znajduje się sprzęt elektroniczny lub urządzenia zbudowane z metalu. Wilgoć w powietrzu może uszkodzić sprzęt lub też przyczynić się do korozji metalu. Po to, by zmniejszyć ryzyko występowania tego zjawiska, należy zadbać o to, by wilgoci w powietrzu było jak najmniej. Właśnie do tego celu można wykorzystać osuszacz. W takim przypadku będzie on pracował często i regularnie. Najlepiej, więc mieć swój własny sprzęt. Dobrym pomysłem może być na początek jego wynajęcie. Pozwoli to zdobyć trochę czasu na zakup nowego urządzenia.

Dlaczego jeszcze warto wynajmować osuszacz?

Czasem zdarza się, że w pomieszczeniu panuje duża wilgoć na skutek jego zalania lub braku używania. W takim wypadku, przed rozpoczęciem remontu koniecznie należy zadbać o jego właściwe osuszenie. Z całą pewnością podniesie to komfort korzystania z pomieszczenia. W tym celu oczywiście należy wynająć osuszacz. Pomoże ona nam pozbyć się nadmiaru wilgoci z konkretnych pomieszczeń. Dodatkowym argumentem przemawiającym za wynajmem jest fakt, że urządzenia nie trzeba w żaden sposób serwisować. Jego konserwacją zajmuje się firma, która je wynajmuje. Użytkownik musi tylko je włączyć. W razie wątpliwości i pytań zawsze można zapytać pracownika obsługi i poprosić o pomoc. Dzięki temu nie trzeba mieć żadnej wiedzy dotyczącej obsługi urządzenia. Prosty instruktaż udzielony przy wynajmowaniu sprzętu wystarczy, by sobie z nim poradzić. A gdy już nie będzie potrzebny, to zamiast na strych… trafi z powrotem do wynajmującego. Dzięki czemu nie będzie zalegał w naszym mieszkaniu.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą M&M-BUD.

Przeczytaj także