Systemowe hale stalowe – rodzaje, zastosowanie oraz cena

Stosowanie rozwiązań modułowych w budownictwie zdecydowanie zwiększa efektywność i przyspiesza proces realizacji budowy. Właśnie dlatego takie systemy niezwykle często stosowane są podczas budowy różnego rodzaju hal stalowych. Rozwiązanie jakim są systemowe hale stalowe pozwala skrócić czas postawienia konstrukcji z wielu miesięcy do zaledwie kilku tygodni. W tym artykule spróbujemy wyjaśnić czym są modułowe hale stalowe, przedstawić ich główne rodzaje oraz koszty postawienia takiej konstrukcji.

Modułowe hale stalowe – co je wyróżnia?

Tradycyjna metoda budowy hali jest nie niezwykle czasochłonna, a co za tym idzie kosztowna. W takiej technologii by stanęła hala konieczne jest wykonanie szeregu prac, całość na placu budowy i z zachowaniem odpowiedniej sekwencji prac. Czas wymagany do realizacji takiego przedsięwzięcia często znaczącą zmniejsza jego opłacalność.

Istotną zaletą rozwiązań modułowych jest zmniejszenie czasu koniecznego do postawienia konstrukcji- taka technologia pozwala oddać do użytku halę w czasie stanowiącym jedynie ułamek tego, czego wymagała by metoda tradycyjna. W obu metodach pierwszym krokiem jest zawsze wylanie fundamentów pod konstrukcje. Później w metodzie tradycyjnej na placu budowy mozolnie powstają kolejne elementy konstrukcji. Dzięki zastosowaniu rozwiązań systemowych na placu budowy konieczne jest już jedynie odpowiednie połączenie, najpierw głównych filarów, a następnie paneli stanowiących dach i sufit. W ten sposób niezmiernie szybko powstaje funkcjonalna hala stalowa. Wszystkie elementy konstrukcji produkowane są z wyprzedzeniem, a następnie jedynie przewożone i składane na placu umowy. Takie rozwiązanie jest nie tylko szybsze, ale również tańsze.


Dlaczego rozwiązanie modułowe wygrywa z tradycyjnymi halami murowanymi?

Czas i koszt budowy to nie jedyne czynniki wpływające na wybór technologii budowy obiektów. Równie ważnym, jeśli nie najważniejszym, czynnikiem wyboru rozwiązania jest również funkcjonalność, na którą wpływają na równi odpowiedni projekt i właśnie zastosowana technologia. Rozwiązania modułowe, w porównaniu z tradycyjnymi murowanymi halami mają szereg zalet. Oto najważniejsze z nich:
– niższe koszty budowy, wynikające ze stosowania tańszych materiałów, ale przede wszystkim z niższego zaangażowania pracowników budowlanych. Postawienie hali stalowej wymaga zaangażowania o wiele mniejszej liczby pracowników, jeśli do tego weźmiemy pod uwagę wielokrotnie krótszy czas trwania budowy, otrzymujemy już bardzo wymierne korzyści.
– dużo krótszy czas budowy, dzięki zastosowaniu prefabrykatów, które wystarczy jedynie zamontować ze sobą na placu budowy;
– hala stalowa ma niewielki ciężar własny, dzięki czemu już sama budowa fundamentów jest tańsza i szybsza;
– rozwiązania modułowe są bardzo elastyczne, dlatego bardzo łatwo można je dostosować do przeznaczenia danej hali, zarówno jeśli ma to być obiekt magazynowy, jak i produkcyjny;
– rozwiązania modułowe pozwalają w bardzo łatwy sposób projektować obiekty, a co więcej stosując takie rozwiązanie halę można w dowolnym momencie stosunkowo niedrogo i szybko rozbudować o potrzebną powierzchnię;
– jeżeli chodzi o bezpieczeństwo przeciwpożarowe, właściwie zaprojektowane i wybudowane hale stalowe w niczym nie ustępują tradycyjnym obiektom murowanym.

Systemowe hale stalowe mają też swoje wady. Główną jest podatność konstrukcji na działanie korozji, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie konstrukcji już w momencie budowy. Ważne są też regularne konserwacje, co ma wpływ na koszty eksploatacji takiego obiektu. Do tego czasem zarzuca się halom stalowym wysoką przewodność cieplną i akustyczną.


Na co zwracać uwagę przy budowie hali modułowej?

Systemowe hale stalowe są cenione przez inwestorów głównie za prostotę i możliwość uruchomienia obiektu w naprawdę krótkim czasie. Nie zmienia to jednak faktu, że taka hala ma szansę spełniać później wszystkie wymagania co do funkcjonalności tylko jeśli zostanie odpowiednio zaprojektowana i wykonana. A modułowe hale stalowe mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie, w tej technologii można z powodzeniem wybudować:
– garaż;
– magazyn;
– halę produkcyjną;
– halę przemysłową;
– halę rolniczą.

W zależności od przeznaczenia budynku odpowiednio trzeba wybrać nie tylko system, ale przede wszystkim rodzaj paneli ściennych i dachowych, w szczególności biorąc pod uwagę poziom izolacji i wygłuszenia.


Dostępne systemy modułowe

zdj. jam-pol.eu
zdj. jam-pol.eu

Na rynku dostępne są bardzo różne systemy budowy hal stalowych. Jednym z najbardziej znanych jest system weld, charakteryzujący się bardzo dużą uniwersalnością i elastycznością, w tym systemie powstają najczęściej hale jedno, lub dwuspadowe. Jednak w większości firmy zajmujące się projektowaniem oraz budową takich hal korzystają z własnych rozwiązań lub modyfikacji systemów dostępnych na rynku. Co za tym idzie liczba dostępnych rozwiązań jest bardzo duża. Stosowane rozwiązania mogą różnić się elastycznością, zwłaszcza w przypadku ewentualnej rozbudowy, dlatego przed wyborem systemu warto rozważyć dwie kwestie. Po pierwsze taki system musi pozwalać jak najlepiej sprostać bieżącemu zapotrzebowaniu. Po drugie należy sprawdzić jakie są ograniczenia w przypadku chęci rozbudowy takiego rozwiązania.


Koszt budowy hali stalowej.

Systemowe hale stalowe uważane są często za najtańsze i najszybsze rozwiązanie, pozwalające naprawdę szybko uruchomić nowe przedsięwzięcie. Jednak rozpiętość cenowa takich obiektów jest bardzo duża. Najprostsze modułowe hale stalowe o powierzchni rzędu 200 metrów kwadratowych to koszt nawet zaledwie 50 tysięcy złotych. Trzeba się jednak liczyć się z tym, że mowa tutaj o halach bez dodatkowego ocieplenia, wentylacji czy jakichkolwiek udogodnień. Podobna powierzchnia spełniająca wysokie standardy, np. przeznaczona pod halę produkcyjną, może kosztować wielokrotnie więcej.

Na cenę hali stalowej wpływa jej powierzchnia, wysokość oraz standard wykończenia. Głównymi cechami, które będą wpływały na końcową cenę wybranego rozwiązania są m.in.:
– ilość zastosowanych bram i okien, oraz ich standard;
– wysokość, rodzaj izolacji i wykończenia ścian bocznych;
– sposób izolacji zadaszenia;
– skomplikowanie prac ziemnych i tych związanych z wylaniem fundamentów.
Zawsze decydując się na konkretne rozwiązanie trzeba też sprawdzić, czy w cenę wliczony jest montaż.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą JamPol, która specjalizuje się w produkcji konstrukcji stalowych – https://jam-pol.eu/

Przeczytaj także