Urządzamy mieszkanie – nowoczesne dekoracje ścian

Nowoczesne wnętrze to nie tylko designerskie meble i wyraziste kolory, ale także oryginalne dodatki. Dekoracyjne ściany, fototapety czy grafiki inspirowane rozmaitymi stylami stają się coraz bardziej popularne. Najlepsze w dekoracjach ściennych jest to, że dzięki wielu z nich możemy zmienić wystrój naszego mieszkania szybko, łatwo i tanio. Dodatkowo również wiele przedmiotów takich jak zegary, półki czy lampy staje się oryginalnymi dekoracjami.

Ściana jako element dekoracji

Wszystko zależy od tego, z jakim stylem sympatyzujemy. Minimalizm, vintage, folk… Najważniejsze, aby dodatki wraz z pozostałymi elementami wystroju i meblami stanowiły spójną całość. Często już same kolory ścian stają się dekoracją, zwłaszcza jeśli ciekawie je ze sobą zestawimy. Prostym i tanim rozwiązaniem jest fototapeta lub naklejki na ścianę. Dzięki nim możemy nadać wnętrzu nowego charakteru, odświeżyć je, a nawet optycznie powiększyć. Utrzymane w żywej kolorystyce naklejki na ścianę świetnie sprawdzą się w pokojach dziecięcych, zwłaszcza gdy przedstawiają ulubionych bajkowych bohaterów naszych pociech.

Obrazy, plakaty, zegary…

Dekoracje ścienne znajdziemy w każdym domu i nie są to tylko obrazy. Do niedawna to właśnie one były ozdobą naszych wnętrz, jednak obecnie pojawia się wiele nowych i ciekawych rozwiązań. Wieszaki na ubrania w formie napisu lub inspirowane motywami botanicznymi, ceramika ścienna (elementy często lepione ręcznie), grafiki i plakaty. Tutaj prym wiedzie folk i pop art oraz ikony popkultury – Marylin Monroe czy Elvis. Modne stają się dekory, np. wezgłowie łóżka wykonane z lakierowanej stali, do montażu na ścianie. Powodzeniem cieszą się oryginalne ścienne zegary wykonane zarówno z drewna, jak i tworzyw sztucznych. Subtelności wnętrzom nadają akwarele i panele ścienne utrzymane w stonowanej, pastelowej kolorystyce.

Harmonijne wnętrze

Wybierając dekoracje ścienne, unikajmy przepychu. Nowoczesne aranżacje to oszczędność mebli oraz nieliczne, ale oryginalne dodatki. Jeśli stawiamy na wyraziste dekoracje, warto odpowiednio je wyeksponować i postarać się, aby pozostałe elementy wystroju ich nie przytłaczały. Możemy zrobić to ,m.in. stosując odpowiednie oświetlenie – zwłaszcza jeśli chcemy wyeksponować obrazy. Jednak mimo tego, na jakie dodatki się zdecydujemy, powinny one pozostać w harmonii z wnętrzem i stanowić jego uzupełnienie.

Przeczytaj także