Izolacja budynku – pianka, czy wełna?

Planując budowę domu, musisz podjąć dziesiątki decyzji. Większość z nich podjąć trudno, ponieważ przeciętny człowiek nie ma zbyt dużej wiedzy o budownictwie, a wybór materiałów budowlanych i izolacyjnych jest bardzo zróżnicowany. Każdy z nas chce, aby wymarzony dom był bezpieczny i zdrowy dla naszych rodzin. Sięgamy więc po wiedzę do eksperta XXI wieku, jakim jest Internet. Czytamy o materiałach, kosztach i zaczynamy zdawać sobie sprawę, że im więcej wiemy tym trudniej podjąć decyzję. Stawiamy więc często na najprostsze i najpopularniejsze rozwiązania, jakie oferuje rynek budowlany i zaczynamy działać. Czy aby zawsze najbardziej popularne rozwiązania są najkorzystniejsze?

Jedną z poważniejszych decyzji, którą musimy podjąć podczas budowy domu jest wybór materiału izolacyjnego. Ta decyzja może zaważyć o przyszłości naszej inwestycji i poziomu zadowolenia z efektów. Najbardziej popularnym materiałem izolacyjnym używanym w Polsce jest wełna mineralna. Pytanie, czy powinniśmy decydować się na to co najpowszechniejsze? Innym rozwiązaniem dla przyszłych „budowniczych”, którzy pragną, aby ich dom był zarówno bezpieczny, jak i oszczędny jest sposób proponowany przez amerykańskich producentów. Jest to izolacja natryskowa pianką poliuretanową. Rozwiązanie w Polsce jeszcze mało popularne, ale uznane za najlepsze w USA i Europie Zachodniej.

Bezpieczny dom

    Pianka poliuretanowa jest przede wszystkim przyjazna dla środowiska. Wiadomo, że jeżeli coś sprzyja naturze, sprzyja również człowiekowi. Izolacja piankowa nie wydziela żadnych zapachów. Pianka nie pyli i zapobiega powstawaniu pleśni, która utrzymując się wewnątrz budynku, poważnie szkodzi zdrowiu. – Pianka poliuretanowa jest również obojętna chemicznie, dzięki czemu nie jest zagrożeniem dla alergików. Dzięki swojej otwarto-komórkowej strukturze, umożliwia odprowadzenie wilgoci z zaizolowanej przegrody, dlatego pleśń nie jest żadnym zagrożeniem. – mówi Marcin Sobczyk z firmy HONTER Company.

Oszczędność nawet 50 %

   Przez złą izolację pomieszczenia ucieka ciepło. Wyższe rachunki za ogrzewanie to efekty słabej izolacji. Dzięki piance poliuretanowej, zaoszczędzisz pieniądze i utrzymasz odpowiednią temperaturę w domu. Zimą pianka utrzymuje ciepło, latem zaś chroni przed nadmiernym ogrzewaniem jak naturalna klimatyzacja.

– Pianka poliuretanowa Foam-Lok™500 jest materiałem, który najlepiej utrzymuje temperaturę w budynku, ale co ważniejsze nie ma możliwości pojawienia się pleśni – mówi Rafał Żukowski z firmy paskalizolacje.pl – Mimo to, że pianka poliuretanowa jest droższa od innych materiałów izolacyjnych, zwrot kosztów inwestycji następuję już po 4 latach. Oszczędność na energii wynosi 50 % w każdym sezonie. – dodaje Rafał Żukowski.

Metoda natryskowa – 100 % wypełnienia

   Piankę nakłada się poprzez natrysk. Dzięki tej metodzie, dokładnie wypełniamy wszystkie trudno dostępne miejsca. Nie tworzą się mostki termiczne i inne błędy związane z izolacją. Mostki termiczne powstają przy błędnym wykonaniu detali budynku. Izolacja pianką powinna dokładnie przylegać do ocieplanej powierzchni, w ten sposób unikniemy chociażby zawilgocenia wnętrz. Ważne jest, aby pianka była nakładana przez autoryzowanych wykonawców materiałami najwyższej jakości. Wtedy daje najlepszy i długotrwały efekt.

Akustyka 

    Pianka daje również świetną izolację akustyczną. Dzieję się tak ze względu na jej otwarto-komórkową strukturę. Dlatego, też z powodzeniem można używać jej do izolacji takich pomieszczeń jak studia nagraniowe czy gabinety lekarskie, w których ważny jest poziom dźwięku. – W zależności od potrzeb możemy zastosować piankę o strukturze zamknięto-komórkowej, która jest bardzo wytrzymała i stanowi świetną izolację lub o strukturze otwarto-komórkowej, która jest dużo lżejsza, dzięki czemu nie obciąża konstrukcji, zapobiega pleśni i daje świetny efekt wygłuszający. – mówi Marcin Sobczyk z firmy HONTER Companyktóra jest dystrybutorem amerykańskiej pianki na polskim rynku.

HONTER Company – dystrybutor pianki marki LAPOLLA

Firma HONTER Company, jest jedynym dystrybutorem najwyższej klasy natryskiwanych materiałów izolacyjnych na terenie Unii Europejskiej, które są produkowane przez LAPOLLA INDUSTRIES. Oferują wysokiej jakości, kompleksowe ocieplanie budynków. Firma HONTER pomaga zaoszczędzić pieniądze klientów oraz osiągnąć sukces partnerom handlowym. Jest idealnym partnerem dla firm działających w branży technologii izolacyjnych.

Amerykańscy producenci LAPOLLA INDUSTRIES postarali się o to, aby ich produkty był przede wszystkim przyjazne dla środowiska i spełniały wszelkie warunki przystosowania na terenie Europy. Są nie tylko producentami natryskiwanych pianek poliuretanowych, ale również farb. Te materiały można zastosować m.in. do izolacji termicznej oraz dźwiękowej. Polecane przez największych architektów na rynku amerykańskim.

Przeczytaj także