Zalety automatyki budynkowej

Inteligentne rozwiązania automatyki budynkowej tworzą dziś całe systemy zarządzania i kontroli nad budynkiem. To swego rodzaju mózg domu, którego zadaniem jest poprawa komfortu życia domowników, ale i obniżenie kosztów eksploatacji. Zwykłe urządzenia elektroniczne takie, jak pralka czy zmywarka do naczyń wyposażone są w coraz większą ilość funkcji i usprawnień, dostosowując się do naszych indywidualnych potrzeb i wymagań. Ogromną popularność zyskują tzw. inteligentne domy, mimo, że koszt ich budowy jest zdecydowanie wyższy, niż tradycyjnych budynków. Jest to jednak inwestycja, która bardzo szybko przynosi zwrot.

Zautomatyzowane systemy wentylacji i ogrzewania

Inteligentne systemy dają ogromne możliwości, jeśli chodzi o zarządzanie temperaturą czy poziomem wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Nikogo dzisiaj nie dziwi już sterowanie temperaturą w domu za pomocą Internetu czy urządzenia mobilnego. To doskonała opcja dla osób spędzających wiele czasu poza domem. Podczas naszej nieobecności możemy zaprogramować niższą temperaturę, a tuż przed powrotem do domu za pomocą smartfona „zarządzić” jej zwiększenie. Pełen obraz temperatury w naszych domach dają nam czujniki temperatury, rozmieszczone w różnych częściach budynku. Nie należą one do najdroższych urządzeń. Dla przykładu, czujnik temperatury DS firmy Fibaro to koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych. Pozwalają jednak na większą kontrolę i bardziej wydajną i ekonomiczną pracę systemu grzewczego i wentylacyjnego.

Automatyka pogodowa

Niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem są systemy automatyki pogodowej. Dzięki nim możliwe jest dostosowanie pracy instalacji grzewczej do warunków pogodowych. System odpowiada na wszelkie wahania temperatury na zewnątrz, dostosowując odpowiednio temperaturę wody, która zasila instalację grzewczą. Automatyka obejmuje nie tylko sterowanie centralnym ogrzewaniem, ale także podgrzewanie ciepłej wody. Za pomocą specjalnych regulatorów możemy zaplanować całe cykle grzewcze i temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach budynku w zależności od pory dnia.

Czujniki, jako podstawowy element automatyki domowej

Stworzenie systemów automatyki domowej nie byłoby możliwe bez czujników. Producenci tego typu urządzeń np. Fibaro zapewniają nam ogromny ich wybór. Do najpopularniejszych rozwiązań należą czujniki typu Door/Window, bezprzewodowe i bardzo łatwe w montażu. Ich zadaniem jest sygnalizowanie otwarcia drzwi lub okna, poprzez rozłączenie czujnika i elementu magnetycznego.

Wielofunkcyjne czujniki ruchu wykrywają ruch za pomocą podczerwieni. Zaalarmują nas, gdy tylko jakiś intruz pojawi się na terenie naszej posesji, ale nie tylko zabezpieczają nasz dom przed włamaniami i kradzieżami. Wyobraźmy sobie, że w domu urządziliśmy biuro, w którym przechowujemy ważne dokumenty. Z oczywistych względów nie chcemy, aby dostęp do pomieszczenia miały dzieci. Czujnik ruchu sprawdzi się wówczas doskonale. Czujniki Motion Sensor firmy Fibaro wyposażone są także w funkcję pomiaru temperatury, pomiaru natężenia światła, a nawet detekcję wstrząsów. Można je z łatwością zamontować w każdym pomieszczeniu i na dowolnej powierzchni.

Wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zalania wodą możemy zainstalować czujnik Flood Sensor. To doskonałe rozwiązanie do łazienek, kuchni czy piwnic. Wiele z modeli wyposażonych jest dodatkowo w sensor temperatury, który pozwala nam kontrolować temperaturę podłogi w danym pomieszczeniu. Dla bezpieczeństwa domowników możemy zamontować także czujniki dymu i tlenku węgla.

Wbrew pozorom, nie są to rozwiązania zarezerwowane wyłącznie dla zamożnych. Oczywiście, zaawansowane systemy automatyki budynkowej to spory koszt, ale na własną rękę możemy wprowadzić w naszych zwykłych domach jednorodzinnych, a nawet mieszkaniach rozwiązania, które usprawnią codzienne funkcjonowanie i zwiększą bezpieczeństwo. Wspomniane czujniki są obecnie bardzo przystępne cenowo. Nie musimy montować od razu całego systemu. Możemy stopniowo, krok po kroku wyposażać nasz dom w inteligentne urządzenia.

http://sterownikitech.pl/sklep,13,fibaro.html

Przeczytaj także