Ceny mieszkań w Warszawie – ile zapłacimy za kawalerkę?

Warszawa to najdroższy rynek mieszkań w całej Polsce. To właśnie tutaj zapłacimy za nieruchomości mieszkalne – nieraz dwa razy więcej niż w innych miejscowościach. Gdy myślisz o kupnie kawalerki w stolicy, sprawdź razem z nami, na jaki wydatek trzeba się przygotować!

Od dłuższego czasu ceny nieruchomości w Warszawie utrzymują się na dość stabilnym poziomie. Wahania są niewielkie, wobec tego eksperci wskazują, że to dobry czas na zakupy. Zainteresowanie jest tym większe, że za rok kończy się popularny program Mieszkanie dla Młodych, dzięki któremu możemy otrzymać dopłatę do wkładu własnego. Ci, którzy chcą załapać się na ostatnie wypłaty, powinni się spieszyć.

W Warszawie średnio za jeden metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego zapłacimy 8197 złotych, natomiast za to z rynku wtórnego – około 8993 złotych. Tak duża dysproporcja dotyczy przede wszystkim mieszkań w centrum, które są najdroższe i używane, ponieważ realizuje się tam mało nowych inwestycji mieszkaniowych. Te głównie powstają w dzielnicach oddalonych oraz na obrzeżach.

Powyższe ceny są cenami średnimi dla wszystkich mieszkań niezależnie od metrażu. Jeżeli będziemy chcieli zakupić kawalerkę, wtedy musimy liczyć się z wyższym wydatkiem. W przypadku Warszawy ceny mogą dochodzić nawet do ponad 9000 złotych za metr kwadratowy lokalu w doborowej lokalizacji.

Wobec tego kawalerka w Warszawie mająca około 30 metrów kwadratowych to zwykle koszt od 230 do nawet 300 tysięcy złotych. Tańsze mieszkania będziemy mogli znaleźć właściwie tylko na obrzeżach miasta i w okolicznych miejscowościach.

Mieszkania małe, kawalerki, cieszą się największym zainteresowaniem – w związku z tym ceny mieszkań w Warszawa są zwykle na nieco wyższym poziomie od mieszkań o większym metrażu. Kawalerki kupowane są przede wszystkim prze osoby młodsze, które jeszcze nie potrzebują dużego „M”. Na ich popularność wpływa też fakt, że są one najtańsze w porównaniu z mieszkaniami większymi – tutaj w grę wchodzą posiadane fundusze oraz zdolność kredytowa, gdyż większość mieszkań nabywanych jest na kredyt. Poza tym małe mieszkanie w Warszawie to też kapitalna inwestycja – zarówno długoterminowa, jak i w postaci szybkiego zwrotu z wynajmu.

Przeczytaj także