Co zyskujesz wybierając nowoczesny beton architektoniczny do swojego mieszkania?

Beton wykorzystywany jest od wieków w budownictwie, jednak dzisiaj projektanci stosują go również jako element dekoracji nowoczesnych wnętrz. W ten sposób można uzyskać nie tylko bardzo wytrzymałe posadzki, elewacje czy ściany mieszkalne, lecz także wyjątkowo atrakcyjne pod względem wizualnym.

Czym właściwie różni się beton dekoracyjny od zwykłego?

Beton architektoniczny posiada właściwości, które pozwalają bardzo gustownie ozdobić mieszkanie. Jest to zasługą modyfikacji kolorystyki, a także jego nietuzinkowej formy oraz faktury. W celu dokonania zmiany barwy łączy się zaprawę betonową z cementowymi pigmentami w roztworze pięcioprocentowym. W ten sposób zarówno najgłębsza, jak i powierzchniowa warstwa betonu nabierają bardzo atrakcyjnego koloru.

Możliwe jest także zaingerowanie w naturalną strukturę betonu, aby tym samym nadać mu niezwykle widowiskowe kształty. W tym celu zastosować należy naturalne środki mineralne oraz substancje chemiczne, które sprawiają, że finalnie zaprawa wygląda naprawdę zdumiewająco pięknie. Istnieje przy tym bardzo duży wybór możliwych do uzyskania form, dlatego łatwo można dopasować beton architektoniczny niemal do każdego wystroju mieszkania. Najkorzystniej jednak sprawdza się on w futurystycznych pomieszczeniach, w których kładzie się nacisk zwłaszcza na budowanie silnych kontrastów.

Walory estetyczne to jeszcze nie wszystko!

Nadanie mieszkalnemu wnętrzu bardzo gustownego efektu stylistycznego to jednak nie wszystko, na co pozwala nowoczesny beton architektoniczny. Lista jego pozytywnych właściwości pod względem technicznym jest równie długa, gdyż zachowuje on wszystkie cechy tradycyjnego materiału betonowego. Z tego też powodu sprawdza się świetnie we wielu pomieszczeniach.

Aby uzyskać jednak gwarancję najwyższej jakości betonu architektonicznego, należy koniecznie brać pod uwagę wyłącznie materiały stworzone na bazie naturalnej zaprawy. Łatwo jest niestety nabrać się na zakup podróbek, utworzonych ze sztucznych składników. Ich trwałość jest bardzo niska, dlatego po krótkim czasie mocno się kruszą, a nawet zaczynają pękać.

Wybierajmy zatem tylko naturalne zaprawy betonowe, które pozwalają zachować niezawodność pod względem trwałości i wytrzymałości. Zwracajmy uwagę na to, czy beton architektoniczny został dodatkowo wzmocniony za pomocą solidnych wzmocnień zbrojeniowych. Tylko spełnienie tych wszystkich warunków, może bowiem pozwolić cieszyć się materiałem odpornym na zniszczenia przez wiele lat.

Kilka propozycji zastosowań betonu dekoracyjnego

Beton industrialny za sprawą swych zdumiewających właściwości technicznych i stylistycznych, może być wykorzystywany, chociażby do tworzenia elewacji i posadzek w mieszkaniu, a także zdobienia ścian. Jest on w bardzo dużym stopniu, odporny między innymi na wpływ zanieczyszczeń, dlatego można nim pokrywać nawet ściany w bliskiej obecności kominków. Nie powstaną wtedy na ich powierzchni jakiekolwiek trwałe zabrudzenia. Z tych samych powodów beton ozdobny może również stworzyć imponujący efekt ozdobny kuchennej aranżacji.

Nie mniej korzystne jest poza tym zastosowanie betonu architektonicznego w łazienkach. Wykazuje on bowiem bardzo dużą odporność na długotrwały wpływ wilgoci, żrących detergentów chemicznych, wody, a także powstającej wyjątkowo często w tym właśnie pomieszczeniu pary wodnej. Bardzo istotna jest jednocześnie gwarancja zachowania przez długi czas nadanej powierzchni betonu kolorystyki, gdyż zastosowane wcześniej pigmenty gwarantują w zasadzie całkowitą niezmywalność barw.

Należy pamiętać jednak, że beton architektoniczny umożliwia uzyskanie tak wielu walorów tylko wówczas, jeżeli poddamy go wstępnej konserwacji. Koniecznie jest przede wszystkim dokonanie tak zwanej impregnacji lub ewentualnie pokrycie powłoką z jakościowej żywicy.

Materiał przygotowany dla firmy Itbud, tworzącej doskonały beton architektoniczny o wielu zastosowaniach.

Przeczytaj także