Czym są i do czego służą podnośniki koszowe?

We Wrocławiu, ale także w innych miastach w całej Polsce bardzo często można zobaczyć podnośniki koszowe. Czym dokładnie są i jakie prace budowlane można nimi wykonać? Tę kwestię wyjaśnimy poniżej!

Podnośniki koszowe zwane także popularnie zwyżkami, to maszyny zaliczane do grupy maszyn dźwignicowych. Składają się z mobilnego ramienia hydraulicznego zakończonego odpowiednio zabezpieczonym koszem i służą do wykonywania szeregu prac na wysokościach. Dzięki swojej mobilności są o wiele bardziej funkcjonalne od tradycyjnych rusztowań. Czynnikami decydującym o tym, do czego mogą być wykorzystywane podnośniki koszowe, są jedynie możliwości terenu oraz wysięg ramienia samych urządzeń. Do najpopularniejszych modeli podnośników koszowych należą podnośniki teleskopowe oraz podnośniki teleskopowo-przegubowe. Większość z nich posiada obrotowy kosz oraz możliwość sterowania zarówno z platformy, jak i z kosza właśnie. Mniejsze podnośniki mogą mieć zasięg pionowy ok. 19 metrów oraz wysięg boczny ok. 9 metrów, większe zasięg pionowy ok. 30 metrów, a wysięg boczny ok. 20 metrów. Obciążenie kosza może wynosić nawet 280 kilogramów.

Do czego można wykorzystać podnośniki koszowe?

Wrocław to ciągle zmieniające się i rozwijające miasto. Prace wykonywane na wysokościach są właściwie wpisane w jego codzienny krajobraz. Podnośniki koszowe znajdują zastosowanie w bardzo wielu specjalistycznych pracach budowlanych, takich jak prace dekarskie, montaż i malowanie elewacji, ocieplanie budynków czy montaż hal. Sprawdzają się idealnie, gdy staniemy przed koniecznością wykonania przeglądu czy naprawy orynnowania, kiedy zimą musimy odśnieżyć wysokie dachów budynków lub usuwaną zagrażające nam sople lodu. To jednak nie koniec potencjalnego wykorzystania podnośników koszowych. Z możliwości ich wynajmu we Wrocławiu często korzystają władze i miejskie przedsiębiorstwa – zwyżki usprawniają wymianę i naprawę oświetlenia na ulicach oraz pielęgnację obszarów zielonych, np. podcinanie gałęzi wysokich drzew. Podnośniki koszowe z wynajmu są we Wrocławiu także wykorzystywane także przez wielu fotografów, agencje reklamowe i filmowe. Z podnośników można wykonać panoramiczne zdjęcia Wrocławia, a także bezpiecznie zamontować reklamy wielkoformatowe.

Wybór najlepszej firmy wynajmującej podnośniki koszowe

Jeśli więc planujesz prace wysokościowe i szukasz firmy oferującej podnośniki koszowe na terenie Wrocławia, koniecznie zapoznaj się z ofertami lokalnych przedsiębiorców. Zadzwoń do przedstawicieli firm, zapytaj, jakie usługi oferują, przedstaw swoje oczekiwania i poprosić o wycenę. Koniecznie sprawdź także to, jakimi maszynami dysponują i czy pracująca operatorzy posiadają wszelkie konieczne kwalifikacje oraz pozwolenia. Warto także przyjrzeć się rzetelności firmy – choćby szukając na jej temat informacji w Internecie albo po prostu skorzystać z usług firmy polecanej przez rodzinę lub znajomych. Wszystko to da nam pewność terminowej i rzetelnie wykonanej pracy.

Przeczytaj także