Hełmy ochronne – najlepsza ochrona głowy przy pracy na wysokościach

Hełmy ochronne gwarantują zabezpieczenie głowy przed urazami. Na niektórych stanowiskach pracy, stanowią obowiązkowe wyposażenie pracowników. Jest tak w przypadku prac na wysokościach, budowlanych, drogowych, ziemnych czy kolejowych.

Jakie zadania spełniają hełmy ochronne?

Hełmy ochronne zabezpieczają głowę pracownika przed niebezpiecznymi urazami. Do ich głównych zadań, należy ochrona głowy przed:

 • uderzeniami, które pochodzą od spadających przedmiotów,
 •  uderzeniami o niebezpieczne przedmioty, które znajdują się na stanowisku pracy,
 • poprzecznymi siłami ściskającymi,
 • otwartym płomieniem,
 • porażeniem prądem elektrycznym,
 • odpryskami stopionego metalu,
 • czynnikami chemicznymi, takimi jak np. kwasy, zasady, rozpuszczalniki organiczne, środki ochrony roślin.

Oprócz głównej funkcji hełmów, jaką jest ochrona głowy, służą one jako konstrukcja bazowa dla innych środków ochrony indywidualnej, czyli np. osłon oczu, ochronników słuchu czy osłon karku.

Hełm ochronny – jaki wybrać?

Hełm ochronny przede wszystkim musi być dostosowany do temperatury, w jakiej wykonywana jest praca. Biorąc pod uwagę wspomniany parametr, można wyróżnić cztery podstawowe rodzaje tych przedmiotów, które przeznaczone są do pracy w temperaturach z zakresu:

 • od -10°C do +50°C,
 • od -20°C,
 • od -30°C,
 • do +150°C.

Hełm powinien być wyposażony w regulowany pasek główny, dzięki któremu będzie można go dostosować do obwodu głowy użytkownika. Dodatkowe otwory wentylacyjne oraz specjalny potnik, przydadzą się w przypadku, kiedy praca wykonywana jest w wysokiej temperaturze i wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym. Dla osób wykonujących prace na wysokościach najlepsze będą hełmy wyposażone w pasek podbródkowy, który zapobiegnie spadaniu tego elementu z głowy. Natomiast hełmy z właściwościami elektroizolacyjnymi będą niezbędne w przypadku prac, w których występuje ryzyko kontaktu z elementami będącymi pod napięciem.

Skuteczną ochronę głowy przed niebezpiecznym działaniem odprysków stopionego metalu, zapewnią hełmy odporne na tego typu działanie. W przypadku prac na wysokościach, w których istnieje konieczność osłaniania twarzy i stosowania nauszników, należy wybierać modele, które posiadają odpowiednie gniazda zaczepowe, umożliwiające instalację tych elementów. W przypadku zagrożenia wybuchem, najlepszą ochronne głowy będą stanowiły hełmy o właściwościach elektrostatycznych.

Przykładowe kaski i hełmy chroniące głowę możesz zobaczyć na stronie PROTEKT.

Jak prawidłowo użytkować hełmy ochronne?

Stosując hełmy do ochrony głowy, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim, przed użyciem należy dokładnie dopasować wybrany model do głowy, poprzez regulację obwodu paska głównego i dopasowanie wysokości noszenia. Nie wolno wykorzystywać egzemplarzy uszkodzonych oraz takich, które były wcześniej poddane silnemu uderzeniu lub upłynął okres ich użytkowania. Hełmy ochronne trzeba poddawać systematycznej konserwacji, zgodnej z zaleceniami producenta. Żeby zachować bezpieczeństwo i właściwą ochronę głowy, nie należy samodzielnie dokonywać modyfikacji w konstrukcji hełmu. Jedynie zgodne z przeznaczeniem użytkowanie hełmów ochronnych pozwoli zapewnić właściwe zabezpieczenie zdrowia pracownika.

Przeczytaj także