4 zalety mat solarnych do basenu

Baseny są coraz częściej spotykane w przydomowych ogrodach. Nie jest to już atrakcja zarezerwowana tylko dla nielicznych. Wiele radości z basenu będą miały nie tylko dzieci, ale również dorośli, którzy organizować będą mogli wiele spotkań ze znajomymi. Basen ogrodowy to świetna alternatywa dla przeludnionych kąpielisk publicznych i aquaparków. Producenci basenów ogrodowych proponują różnorodne rozwiązania, dzięki którym każdy będzie mógł wybrać basen dostosowany do swoich potrzeb. Oferują nie tylko niecki basenowe, ale również wiele innych elementów montażowych i akcesoriów do każdego rodzaju basenu.

Jednymi z takich akcesoriów są maty solarne do basenu. Ich stosowanie ma wiele zalet. Można je łączyć z innymi akcesoriami basenowymi. Jest to świetne rozwiązanie do podgrzewania basenowej wody. Oprócz tego za stosowaniem mat idzie wiele innych korzyści. Mogą być stosowane w wielu rodzajach basenów. Wyposażone są w specjalną pompę, za pomocą której woda wpływa do środka ciemnej maty, która zatrzymuje ciepło. Woda, która z maty wydostaje się z powrotem do basenu, jest o kilka stopni cieplejsza.

Ułożenie mat solarnych i ich dobór do wielkości basenu

Mata musi zostać odpowiednio ułożona na dnie basenu jeszcze przed podłączeniem układu filtrującego wodę, ponieważ jest do niego podłączana. Musi znajdować się w miejscu, do którego dociera wystarczająco dużo słońca. Do mat solarnych pasują węże o średnicy 32 oraz 38 milimetrów. Pojedyncza mata solarna może podgrzać basenową wodę nawet o pięć stopni, jednak ma swoje ograniczenia.

Jedna mata może ogrzać wodę w okrągłym basenie, którego średnica wynosi do 300 centymetrów lub w prostokątnym o wymiarach 260×160 centymetrów. W przypadku większych basenów proces ogrzewania wody może się znacząco wydłużyć, jednak pojedyncze maty można ze sobą łączyć szeregowo – w jednym basenie może znaleźć się ich aż kilka. Jeśli długość, lub średnica basenu wynosi więcej niż pięć metrów, to powinno się zastosować nawet do pięciu mat solarnych. Maty te sprawdzą się nawet w basenach, w których zastosowano zadaszenia basenowe.

Konstrukcja mat solarnych

Konstrukcja mat solarnych przypomina samochodową chłodnicę, jednak jej funkcja jest zupełnie odwrotna. W macie znajdują się otwory, do których podłącza się węże. Będzie przez nie przepływała woda – na jednym końcu wpłynie woda zimna, a drugim wypłynie już ogrzana. We wnętrzu maty znajduje się kanał wody, który ciągnie się przez całą jej powierzchnię od jednego końca do drugiego. Woda, która wpływa do maty, musi pokonać długą drogę, zanim znowu się z niej wydostanie.

Dzięki temu, że woda przebywa w macie przez dłuższy czas, o wiele większe jest działanie promieni słonecznych, których ciepło gromadzone jest dzięki nowoczesnemu materiałowi, z którego wykonuje się maty. Efekt ten potęguje ciemny kolor. Maty są bardzo wydajnym rozwiązaniem do ogrzewania wody, a można je zastosować w przypadku różnych rodzajów basenu- nawet wtedy, kiedy w ogrodzie znajduje się basen plastikowy.

Akcesoria basenowe, które ogrzeją wodę nawet podczas kąpieli

Jedną z licznych zalet mat solarnych jest fakt, że można z nich korzystać nawet podczas kąpieli w basenie. Maty podłączane są do systemu filtrującego i pompującego. Nie trzeba rezygnować z możliwości, jakie daje własny basen na czas ogrzewania wody, w przeciwieństwie do innych urządzeń wykorzystywanych w tym celu, przy których basen na kilka dni musi zostać wyłączony z użytku. Temperatura wody w basenie podnoszona jest stopniowo. Dzięki stosowaniu takich akcesoriów basenowych jak maty solarne można kąpać się w basenie w dowolnym momencie.

Oszczędne rozwiązanie do każdego basenu

Najważniejszą z zalet stosowania mat solarnych w basenie ogrodowym jest fakt, że urządzenia te są niezwykle oszczędne. Inwestując w inne sprzęty do ogrzewania wody, trzeba liczyć się z tym, że wyższe będą rachunki za prąd. W przypadku mat solarnych płaci się tylko przy ich zakupie. Maty solarne pobierają ciepło z energii słonecznej, dlatego konieczne jest usytuowanie ich oraz samego basenu w miejscu, do którego docierają promienie słoneczne.

Przeczytaj także