Ergonomia w pracy – wybór fotela biurowego

Ergonomiczny fotel to nie fanaberia i zbytek. To komfort pracy, a przez to lepsza wydajność pracownika. To także jego lepszy stan zdrowia. Siedzący, wielogodzinny tryb pracy sprzyja przemęczeniu, bólom głowy, ramion, szyi, pleców, a przede wszystkim wpływa na koncentrację. Wygoda pracownika oznacza mniej błędów i pomyłek, mniej urlopów zdrowotnych i więcej jego zaangażowania. Oczywiście wydajność pracy zależy też od wielu innych czynników i sam fotel czy krzesło nie rozwiążą wszystkich problemów, ale stawiając na ergonomię miejsca pracy, eliminujemy jedną z ważnych przeszkód w wydajnej pracy.

Czym jednak kierować się przy wyborze? Jak dobrać odpowiednie krzesło czy fotel do biura? Jakie cechy powinny one spełniać? Wszystko to wiąże się z prawidłową postawą. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, jakie fotel posiada funkcje ergonomiczne. Dobrze tu pamiętać o paru kwestiach.

Ergonomiczny fotel powinien zapewniać wsparcie przedramion na podłokietnikach. Zmniejsza to obciążenie kręgosłupa i barków. Jest to szczególnie ważne, jeśli pracujemy w pozycji siedzącej przez ponad cztery godziny – wtedy dobrze wybrać fotel z regulacją wysokości podłokietników. Prawidłowo ustawione sprawią, że ramiona ułożą się pod kątem 90 stopni do przedramion.

Równie ważna jest kwestia wysokości siedziska, choć w zasadzie wszystkie fotele posiadają opcję jej regulacji. Wystarczy zatem pamiętać, że prawidłowa pozycja oznacza tu pewne oparcie stóp na podłożu i równoległe ułożenie ud do podłogi. Mile widziane są fotele z płynną regulacją, którą zapewniają odpowiednie amortyzatory. Warto też zwrócić uwagę na głębokość siedziska. Fotel czy krzesło nie mogą uciskać nas w kolanie, co przy zbyt długim fotelu będzie problemem.

Nowoczesne krzesła i fotele możemy też modyfikować pod względem wysokości oparcia, a czasem też podparcia lędźwiowej części kręgosłupa. I podobnie jak w przypadku wysokości siedziska – jest to już właściwie standard. Należy tu pamiętać, aby krzesło zapewniało podparcie dla łopatek. Oparcie powinno również nieustannie być w kontakcie z plecami osoby siedzącej. Dlatego też krzesła i fotele można też regulować pod względem kąta odchylenia oparcia. Może ono być zarówno ruchome, aby podążać synchronicznie za ruchem pleców lub można je zablokować na wybranej pozycji. Wreszcie pozostaje kwestia zagłówka. Jest to najbardziej opcjonalny element fotela. Oprócz wysokości często można tu też regulować jego kąt pochylenia.

Dobry i ergonomiczny fotel powinien mieć jak największą możliwość regulacji. Oparcie powinno być odpowiednio wyprofilowane lub powinno mieć podparcie dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Dobrze też, aby fotel był stabilny i miał wygodne siedzisko – o odpowiedniej głębokości i twardości (nie powinno być zbyt twarde, ale też nie powinniśmy się w nie zapadać). Powinien być również wyposażony w podłokietniki i w mechanizm umożliwiający dynamiczne siedzenie (czyli wspomniane dopasowanie kąta pochylenia oparcia). Pewne znaczenie ma też dobór odpowiedniego materiału – skórzane fotele nie będą się nagrzewać i nie będą kleić się do ciała, ale są droższe. Stawiając na materiały skóropodobne, plastik czy inne tkaniny będziemy więc obniżać cenę kosztem komfortu – wszystko zależy od możliwości i naszego zapotrzebowania (np. fotele z siatką wyglądają mniej efektownie, ale zapewniają lepszą wentylację, szczególnie w upalne dni).

A jak to wygląda w praktyce? Posłużmy się sklepem CentrumKrzesel.pl, gdzie znajdziemy wiele różnych modeli foteli ergonomicznych. Załóżmy, że szukamy czegoś eleganckiego i stylowego, a jednocześnie atrakcyjnego cenowo i spełniającego wyżej wymienione wymagania ergonomiczne. Jednym z modeli, po które możemy sięgnąć, jest fotel „Relaks” z popularnej rodziny foteli biurowych o wysokiej jakości skóry obiciowej. Fotel jest tapicerowany skórą naturalną licową. Można go znaleźć w kilku wersjach – SG, SGC, SGB, różniących się niektórymi elementami wykończenia oraz kolorem tapicerki. Ta może być nałożona także na podłokietniki, co ma walory estetyczne i polepsza komfort użytkownika. Fotel ma też unikalny w tej grupie cenowej profil lędźwiowej części oparcia zwiększający ergonomię pracy. Posiada on też obszerne, wygodne siedzisko i oparcie oraz płynną regulację wysokości siedziska. Do tego wyposażono go w mechanizm pozwalający na bujanie się w fotelu lub blokadę w pozycji do pracy oraz regulację siły oporu podparcie pleców. Posiada też stabilną, ale lekką podstawę jezdną. Spełnia więc stawiane mu przez nas wymagania.

Przeczytaj także