Naprawa ścian z płyt gipsowo-kartonowych

Płyty gipsowo-kartonowe są materiałem powszechnie wykorzystywanym w systemach suchej zabudowy do montażu sufitów podwieszanych, ścianek działowych, okładzin ściennych czy zabudowy poddaszy. Po mimo swoich licznych zalet, do których z pewnością można zaliczyć łatwość i szybkość montażu, a także uniwersalność (do wyboru są płyty na przykład odporne na uderzenia, dodatkowo zabezpieczające pomieszczenie przed działaniem ognia oraz wilgoci), to jednak płyty g-k posiadają jedną główną wadę. Nie trudno zrobić w nich wgniecenia czy nawet dziury.

Dlatego, jeśli wykorzystujesz w swoim mieszkaniu płyty gipsowo-kartonowe, zobacz jak możesz sobie poradzić z takimi uszkodzeniami.

Jak usunąć dziurę w płycie g-k?

Jeśli dziura w ścianie z płyt g-k jest większa, wystarczy brakujący fragment uzupełnić. Potrzebne będą: szpachelka, płyta g-k, gładź szpachlowa, papier ścierny, środek gruntujący, farba.

Wstawianie łatki …

Prace zaczynamy od obrysowania uszkodzonego miejsca, na kształt kwadratu lub prostokąta. Pamiętajmy, aby zostawić z każdej strony 1-1,5 cm zapasu. Z nowej – identycznej płyty gipsowo-kartonowej wycinamy fragment o wcześniej określonych i wymierzonych rozmiarach i fazujemy jego krawędzie.

Następnie za pomocą nożyka wycinamy ze ściany uszkodzony fragment płyty, oczywiście na kształt i wielkość wcześniej przygotowanej łaty.

Mocowanie łaty …

W wykonanym otworze umieszczamy łatę z zamocowaną gwoździkiem listewką, która pomoże przytrzymać wypełnienie równo z powierzchnią ściany. Potem szczeliny maskujemy masą. Gładź szpachlowa musi zostać przygotowana zgodnie z instrukcją producenta, jaka znajduje się na opakowaniu.

Kiedy gładź szpachlowa wyschnie ostrożnie usuwamy listewkę, a masę wygładzamy za pomocą papieru ściernego.

Następnie zabezpieczamy naprawiane miejsce środkiem gruntującym i malujemy odpowiednim kolorem.

Jeśli dziura w ścianie jest naprawdę niewielka wystarczy, że do jej usunięcia wykorzystamy gładź szpachlową, która musi być nakładana warstwowo, pamiętając o tym, że każda nowa warstwa może zostać nałożona, kiedy wyschnie wcześniejsza. Następnie należy również przetrzeć powierzchnię papierem ściernym i pomalować. 

Przeczytaj także