Czym się kierować podczas projektowania przydomowego ogrodu?

W sytuacji, gdy ma się zamiar zaplanować swój przydomowy ogród trzeba doskonale zdawać sobie z tego, że kwestia upodobań nie jest jedyną kwestią, którą trzeba brać pod uwagę. Ponieważ tak naprawdę projektowanie ogrodu musi uwzględniać również inne czynniki. Bardzo istotną rzeczą, którą trzeba wziąć pod uwagę jest wielkość powierzchni, którą się dysponuje do stworzenia ogrodu.

Większość osób nie dysponuje zbyt dużą działką, która mogłaby zostać w pełni przeznaczona do tego, aby zrobić z niej ogród. Dlatego w tego typu sytuacjach trzeba się pogodzić z tym faktem i poszukać nieco innych rozwiązań, które pozwolą zaprojektować ogród w taki sposób, aby mimo tego, że nie jest największy mógł cieszyć swoim wyglądem nie jedną osobę. Aranżacja ogrodu będzie całkowicie inaczej się prezentować w sytuacji, gdy jest to ogród duży, albo czy jest to ogród malutki, miejski, który tak naprawdę jest wtłoczony między ściany sąsiednie ulokowanych domostw. Każda osoba, która ma zamiar zaprojektować swój ogród musi to wziąć pod uwagę.

W dzisiejszych czasach prawda jest taka, że większość domów budowanych jest na dosyć małych działkach. Można powiedzieć, że wręcz standardowym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach jest dosyć kameralny ogródek, który bywa często zasłonięty przez ogrodzenie. Aranżacja takiego salonu przypomina swoją estetyką salon na świeżym powietrzu. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, że mały ogród samym sobą tworzy układ dosyć statyczny. W wyniku czego nie ma tam miejsca na nieokiełznany wzrost roślin. Wszystko musi byc w idealnym stanie. Nie ma takowej możliwości, aby coś było niedopracowane i niewypielęgnowane. Ogród musi być nieskazitelny, wręcz idealny. Ideą, za którą przemawia stylistyka ogrodów w dzisiejszych czasach to tak naprawdę minimalizm i prostota. To samo tyczy się również układu roślin oraz elementów małej architektury, które znajdują się w ogrodzie. Muszą być one proste oraz czytelne. Niestety, ale zbyt duże nagromadzenie ich sprawi, że osoba, która na to wszystko popatrzy będzie mogła odczuć pewnego rodzaju wrażenie chaotyczności. Jeżeli wielkość komu przeszkadza może postarać się powiększyć ogród w sposób optyczny. Można to zrobić chociażby usypując z ziemi wzniesienia wzdłuż ogrodzeń. Dzięki czemu będzie można posadzić z przodu niższe rośliny, a z tyłu wyższe. Dozna się w takiej sytuacji wrażenia perspektywy. Jednak jeżeli jest nieco większa to warto zastanowić się nad tym czy przestrzeń działki nie powinna zostać podzielona kępami roślin, po to aby nie było widać wszystkich jej końców. Dzięki czemu zyska się złudzenie, iż jest ona większa, niż jest naprawdę.

Jak zaprojektować duży ogród?

Projektując duży ogród warto zdać sobie sprawę z tego, że najlepszym rozwiązaniem jest sadzenie roślin w dosyć luźnych, a przy tym malowniczych grupach. Tworząc takie grupy powinno wykorzystywać się jako jego główne elementy drzewa oraz krzewy. Jednakże byliny, które najczęściej wymagają sporo zaangażowania przy pielęgnacji. Powinny w tym wypadku akurat stanowić tylko i wyłącznie uzupełnienie całej kompozycji. Warto zaznaczyć, że duży ogród powinien tworzyć układ dynamiczny, które zmieniałby się wraz z porami roku oraz następującymi latami wzrostu wszelakich roślin ogrodowych. Trzeba też jasno zrozumieć, że im większy ogród tym więcej pracy trzeba włożyć w jego pielęgnacji. Dlatego w większości przypadków powinno porzucić się marzenia o idealnie ściętej trawie, pozbyciu się wszelkich chwastów. Bo niestety, ale w przypadku dużej powierzchni zajęłoby to tyle czasu, że można by było porzucić swoją pracę i zatrudnić się jako ogrodnik. Dokładna pielęgnacja wymaga poświęcenia wielu godzin na strzyżeniu roślin, trawy i porządkowaniu wszelkich elementów ogrodu.

Co może pomóc w projektowaniu ogrodu?

Wszystkie osoby, które widzą, że jednak projektowanie ogrodu nie należy do najprostszych rzeczy na świecie. Powinny zastanowić się nad pewnego rodzaju wyjściem. Ciekawą alternatywą dla osób, które nie mają smykałki do projektowania jest oprogramowanie Garden Puzzle. Jest to bardzo prosty w obsłudze program, który oferuje intuicyjny interfejs oraz szeroką asortyment elementów oraz roślin ogrodniczych. Dla wszelkich osób, które chciałyby nieco bliżej zbadać temat projektowania ogrodów powinny zastanowić się nad tym, czy aby ten program nie jest dla nich ciekawym rozwiązaniem.

Przeczytaj także