Szerokie możliwości zastosowania betonu towarowego

Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek projekt czy plac budowy bez użycia betonu. To szczególnie wszechstronny materiał, który swoje zastosowanie znajduje niemal na każdym etapie powstawania budynku – mało tego, w ostatnim czasie surowy beton stanowi świetne tło dla towarzystwa szkła i surowej cegły w mieszkaniach urządzanych w nowoczesnym, minimalistycznym stylu lub nawiązujących stylistyką do loftu. Przy wyborze betonu warto zastanowić się nad kilkoma rzeczami, parę spraw dobrze przemyśleć, a przede wszystkim wybrać dobrego producenta, który dostarczy mieszankę na plac budowy. Ze względu na tak wiele etapów budowy, w czasie których wykorzystujemy beton, należy poświęcić chwilę i wybrać materiał najlepszej jakości.

Beton towarowy to każdy beton dostarczony na plac budowy jako gotowa mieszanka, ale wykonany przez jednostkę lub osobę, która nie jest wykonawcą inwestycji. Może to być także beton produkowany przez wykonawcę poza miejscem budowy lub beton produkowany na miejscu budowy, jednak nie przez wykonawcę. Jednak jeżeli chcemy zaoszczędzić czas i siły, a tym bardziej jeżeli nie możemy pochwalić się wprawą w ukręcaniu betonu, warto zawierzyć jego wykonanie profesjonalistom. – Pamiętajmy, że nawet klasę betonu powinien ustalić fachowiec, projektant lub konstruktor, zwłaszcza jeśli sami mamy blade pojęcie na temat budowania – radzi specjalista z firmy Contractor, uznanego w Małopolsce i na Śląsku producenta i dostawcę betonu. – Często dotyczy to także samej mieszanki, trzeba mieć wiedzę o właściwościach poszczególnych rodzajów, bo zły wybór oznacza poważne konsekwencje, czyli problemy z użytkowaniem budynku. Naprawa szkód nie jest łatwa, za to na pewno kosztowna, nie wspomnę o dyskomforcie mieszkania w takim budynku. Główna zaleta betonu to jego wszechstronność, tym bardziej powinniśmy poświęcić czas na ustalenie pewnych rzeczy lub zaufanie specjalistom, jeżeli chcemy, żeby budynek służył nam dobrze przez lata – dodaje.

Swoje zastosowanie beton znajduje w zależności od klasy i rodzaju. To podstawowy materiał przy wykonywaniu elementów o dużych rozpiętościach lub narażonych na ogromne obciążenia, elementów konstrukcyjnych takich jak fundamenty, schody, stropy, murki pod płoty czy ogrodzenia, bazy pod altanki ogrodowe. Chętnie wykonuje się z niego ściany piwnic, a niektóre rodzaje szczególnie nadają się na fundamenty budowane w miejscach szczególnie narażonych na działanie wód gruntowych. Poza elementami typowo konstrukcyjnymi, beton jest potrzebny na podbudowy i podkłady pod wszelkie nawierzchnie, chodniki czy podjazdy do garażu, wykonuje się z niego także podłogi i posadzki. Są rodzaje betonu odporne na działanie wilgoci (wcześniej wspomniane), są też i takie z domieszkami ułatwiającymi budowę w temperaturze poniżej zera, dzięki czemu budowa elementów betonowych jest możliwa także zimą. Beton nadaje się do budowy ogrodzenia, baz pod murek czy bramę wjazdową.

– Zamawiając beton należy w miarę dokładnie obliczyć potrzebną ilość lub zastanowić się nad wykorzystaniem ewentualnych resztek, zawsze jednak warto zamówić trochę za dużo, niż za mało. Bez względu na profesjonalizm producenta, dodatkowe dowożenie małej ilości betonu to spore dodatkowe koszty dla zamawiającego. Firmy także nie zawsze przyjmują pozostałe resztki, bo zazwyczaj nie mają co z nimi zrobić – radzi specjalista z firmy Contractor. – Ze względu na wszechstronne zastosowanie wykorzystanie pozostałych niewielkich ilości tego materiału nie jest trudne. Możemy ich użyć jako bazy pod murek lub płytę fundamentową altanki.

Przeczytaj także