Farby do zadań specjalnych

Oferta producentów farb nieustannie się powiększa. Planując remont stajemy nie tylko przed wyborem koloru, ale także rodzaju farby. Zwykła emulsja akrylowa spełnia nadal swoje zadanie, lecz warto się zainteresować, co możemy osiągnąć wybierając inny rodzaj farby.

Farba lateksowa

Coraz większą popularność zyskuje farba lateksowa. Jest droższa od akrylowej, jednak posiada wiele praktycznych zalet. Formuła produktu tworzy na ścianie powłokę, która z jednej strony umożliwia powierzchniom oddychanie, a z drugiej nie dopuszcza wilgoci do murów. Z tego powodu farba lateksowa jest polecana do pomieszczeń wilgotnych – kuchni i łazienek. Woda ma możliwość odparowania, co sprawia, że nie dopuszcza się do rozwoju grzybów i pleśni. Ponadto farba lateksowa jest zmywalna. Zabrudzenia można zmyć za pomocą wilgotnej szmatki. Dlatego świetnie nadaje się do pomieszczeń, które łatwo ulegają zabrudzeniom. Zatem warto nią pomalować pokój dziecięcy czy przedpokój. Producenci oferują szeroki wybór kolorów, a także wykończenie matowe lub satynowe.

Antyalergiczna

Można ulżyć alergikom malując ściany odpowiednią farbą i we właściwy sposób. W pomieszczeniach, w których będą mieszkać osoby dotknięte alergiami, należy unikać użycia farb rozpuszczalnikowych. Lepiej użyć hipoalergicznych emulsji wodorozcieńczalnych. Takie właściwości posiada część farb lateksowych – podczas zakupów należy zwracać uwagę na certyfikaty, które posiadają produkty. Przed malowaniem pokoju alergika dobrze wygładzić ściany, aby kurz nie zalegał w zagłębieniach.

Odbijająca światło

Małe i ciemne pomieszczenia można optycznie powiększyć stosując farby z cząsteczkami rozpraszającymi światło. Nowoczesne emulsje odbijają promienie słoneczne, dzięki czemu pomieszczenia wydają się bardziej przestronne. Kiedyś w tym celu stosowało się śnieżnobiałą farbę, dzisiaj można wybierać wśród kilkunastu pastelowych odcieni. Do optycznego powiększenia pomieszczeń możemy wybrać również farby o zimnym odcieniu, a także te z perłowym lub satynowym efektem. Lekko błyszcząca powierzchnia będzie odbijać światło, przez co pokój będzie wydawał się jaśniejszy.

Magnetyczna

Farba magnetyczna to ostatni hit w aranżacji wnętrz. Nakłada się ją na ścianę, a następnie zamalowuje wybranym kolorem. Powierzchnia pokryta farba magnetyczną posiada właściwości tablicy magnetycznej – można do niej przyczepiać magnesy i inne drobne metalowe przedmioty. To świetne rozwiązanie do pokoju dziecięcego – farba magnetyczna zastąpi tablicę korkową. Przełoży się to na łatwiejsze utrzymanie porządku w pokoju dziecka. Magnetyczna powierzchnia nie utrzymuje ciężkich przedmiotów, ale wystarczy, aby zawiesić rysunki czy notatki.

Tablicowa

Po powierzchniach pomalowanych farbą tablicową można pisać i malować kredą, jak po prawdziwej tablicy. Rozwiązanie to jest chętnie stosowane w bistrach i pubach, wkracza również ostatnio do prywatnych domów. Można nią pokryć ścianę w kuchni lub jadalni i zapisywać na niej listy zakupów, przepisy, zostawiać wiadomości dla domowników. Pokój dziecięcy to też dobre miejsce do wykorzystania farby tablicowej. Można ją połączyć z farba magnetyczną, dzięki czemu zyskuje się funkcjonalną tablicę do pisania i przypinania notatek.

Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

Przeczytaj także