Jak oświetlić ogród?

Oświetlenie ogrodu zdaje się nie być niczym trudnym. W ogrodzie spędzamy przecież przede wszystkim ciepłe dni, kiedy to grillujemy lub opalamy się na trawniku. Zamiast skupiać się na oświetleniu ogrodowym, wystarczy więc zapalić wieczorem świeczki na stole, by biesiadować z przyjaciółmi do późnych godzin nocnych. Okazuje się jednak, że dobór odpowiednich lamp ogrodowych jest naprawdę istotny. Nie chcemy przecież w ciemności przemieszczać się po tarasie lub pomiędzy roślinami. Oświetlenie ogrodowe ma także ogromny wpływ na to, jak sam ogród prezentuje się wieczorem i w nocy. Dobrze rozmieszczone lampy i odpowiednio skierowane światło mogą uczynić go miejscem prawdziwie magicznym.

Dobór oświetlenia nie jest jednak wcale tak prostą sprawą. Ogród to przecież nie tylko trawnik, ale mnogość kształtów i barw. Taras, ścieżka, skalniaki, klomby i oczka wodne – każde z nich wymaga nieco innego rodzaju oświetlenia. Jak więc dobrze oświetlić ogród?

Jak oświetlić taras?

Zacznijmy od tarasu – jeśli wieczorami spędzamy czas przed domem, to przeważnie właśnie na nim. Warto zatem zadbać o to, by był nie tylko dobrze oświetlony, ale by lampy, które się na nim znajdą, dawały ciepłe, przytulne światło. W ten sposób taras szybko stanie się ulubionym miejscem wieczornego relaksu dla wszystkich domowników.

W osiągnięciu tego efektu pomogą lampy ogrodowe kule. Można umieścić je w dowolnym miejscu – na deskach, przy schodach prowadzących na taras lub zupełnie pod nim. Światło bijące od podłoża wygląda bardzo efektownie – radzi ekspert sklepu lampy.pl. – Doskonale prezentować się będą również wiszące nad zadaszeniem cotton balls czy ledowe żarówki połączone grubym, czarnym kablem. To bardzo modne w tym sezonie dekoracje, które z pewnością zachwycą Waszych gości.

Lampy ogrodowe z czujnikiem ruchu, czyli ochrona przed potknięciami

Każdy właściciel dużego ogrodu z pewnością doceni zalety tego rodzaju oświetlenia. Lampy wyposażone w czujniki ruchu same włączają się, gdy znajdujemy się w ich pobliżu. Sprawdzają się w wielu sytuacjach: kiedy wracamy do domu wieczorem i musimy poszukać kluczy w torebce, kiedy przechodzimy z domu do garażu i nie chcemy potykać się o kamienie na drodze, a także kiedy przechadzamy się ścieżkami w ogródku i nie mamy ochoty na spacer w ciemności.

Z pewnością warto przyjrzeć się bliżej lampom solarnym ogrodowym, wyposażonym w czujniki ruchu. Wiele z nich można wbić w ziemię, dzięki czemu oświetlają drogę z poziomu chodnika. To praktyczne, ale i efektowne rozwiązanie.

Jak oświetlić ogród z oczkiem wodnym?

Kiedy chcemy, by nasze oczko wodne pięknie prezentowało się wśród kwiatów i kamieni w ogrodzie, powinniśmy pomyśleć również o jego oświetleniu.

Tutaj z pewnością sprawdzą się lampy, które można umieścić pod wodą – mówi specjalista sklepu lampy.pl. – Najważniejsze są jednak lampy dookoła oczka. Sprawdzą się tu zarówno lampy ogrodowe stojące, jak i lampy ogrodowe led, które umieszczane są w podłożu. Światło led ma oryginalny odcień i nie da się ukryć, że to zdecydowanie modny w ostatnich sezonach rodzaj oświetlenia. Oczko wodne powinno być jednak dobrze oświetlone nie tylko dla zachwycającego efektu, ale także ze względu na bezpieczeństwo. Jeśli będzie dobrze widoczne, nie będziemy obawiać się, że któryś z naszych gości do niego wpadnie.

Warto poświęcić nieco czasu na zaplanowanie właściwego oświetlenia ogrodowego – przy odrobinie wysiłku ta z pozoru trudna do zaplanowania przestrzeń może zyskać naprawdę magiczny wygląd. Więcej na temat lamp ogrodowych możecie przeczytać tutaj.

Przeczytaj także