Gdzie szukać pomysłów i inspiracji na ogród? 4 przydatne wskazówki

Ogród wokół własnego domu to dla większości osób azyl, w którym można się ukryć po ciężkim dniu spędzonym w pracy, uciec, choć na chwilę od codziennych obowiązków albo przyjemnie spędzać czas w gronie najbliższych, bawiąc się z dziećmi czy grillując z przyjaciółmi. Nie bez powodu mówi się więc, że ogród stanowi przedłużenie domu. Ale by przestrzeń na zewnątrz zachęcała do przebywania w niej, warto zadbać o jej wygląd. Odpowiednia aranżacja, zieleń zaprojektowana w przemyślany sposób i ogrodowe dekoracje to klucz do sukcesu. Co, jednak gdy brakuje pomysłów na urządzenie ogrodu? Gdzie szukać inspiracji? Odpowiedź jest prostsza, niż może się wydawać, a pomoc znajduje się niemal na wyciągnięcie ręki.

Internet – pomysły na ogród znalezione w Sieci

W dzisiejszych czasach Internet stanowi główne źródło wiedzy na każdy temat. To prawdziwa skarbnica inspirujących pomysłów m.in. na urządzenie ogrodu, które znajdują się na:

Szukanie inspiracji w Internecie może być bardzo owocne, ponieważ, oprócz porad fachowców, w Sieci krąży wiele wskazówek, które są zamieszczane przez Internautów. Jest tu więc nie tylko wiedza teoretyczna, ale też przykłady poparte rzeczywistymi realizacjami. Ponadto, zdjęcia, które uzupełniają treści, stanowią niezwykle wartościową wskazówkę dla tych wszystkich osób, które szukają inspiracji. Co więcej, oprócz tekstów i zdjęć, Internauci zamieszczają szereg filmików, które jeszcze bardziej obrazowo pomagają wyobrazić sobie efekty końcowe prac ogrodowych.

Jeszcze jedną zaletą korzystania z Internetu jako źródła wiedzy i inspiracji na tematy związane z urządzaniem ogrodu, jest możliwość czerpania z niego niemal w każdym momencie. Łatwy dostęp do Sieci pozwala bowiem na przeszukiwanie jej zasobów przy pomocy komputerów przenośnych, tabletów i smartfonów w kawiarni, w przerwie w pracy, na ławce w parku, w drodze powrotnej do domu czy na przystanku w oczekiwaniu na autobus.

Telewizja – ciekawe pomysły do ogrodu

Telewizyjne show na rozmaite tematy są w dzisiejszych czasach coraz popularniejsze. Niemal każdego dnia można znaleźć na różnych kanałach telewizyjnych programy o metamorfozach, urządzaniu, dekorowaniu i projektowaniu od podstaw przestrzeni wokół domu. Istnieją nawet specjalne kanały tematyczne poświęcone wyłącznie ogrodom. Jest to więc świetne źródło wiedzy dla każdego, kto szuka inspiracji, ale i fachowych, rzetelnych porad.   

Książki i prasa – ponadczasowe źródła wiedzy i inspiracji ogrodowych

Wydania w formie papierowej to wciąż bardzo dobre źródła wiedzy, ponieważ encyklopedie, leksykony i poradniki w postaci książek, a także czasopisma branżowe powstają pod okiem ekspertów. Można więc mieć pewność, że korzystając z tego rodzaju pomocy przy urządzaniu ogrodu, zdobyta wiedza będzie rzetelna. Jedyną wadą książek i prasy może być dezaktualizacja pewnych informacji po kilku latach od momentu wydania. Niemniej, większość zdjęć i wskazówek, które dotyczą aranżacji przestrzeni wokół domu, zawsze może być aktualna. W tej kwestii wiele zależy bowiem od własnego gustu i preferencji.

Projektanci ogrodów – fachowa pomoc

Każdy, kto nie ma czasu na zasiadanie do komputera i przeszukiwanie stron internetowych, nie dysponuje odpowiednimi książkami i czasopismami albo przeoczy program telewizyjny, może skorzystać z fachowej pomocy projektantów ogrodów. Tego rodzaju firmy to także nieocenione wsparcie dla każdego, kto planuje gruntowną przebudowę terenu wokół swojego domu albo nie ma żadnego pomysłu na oryginalne zmiany.

Firmy, które zajmują się szeroko rozumianą architekturą krajobrazu, są coraz powszechniejsze, a ich oferty mocno zróżnicowane – zarówno pod kątem zakresu świadczonych usług, jak i cen. Dzięki temu dzisiaj każdy może skorzystać z tak fachowej pomocy.

Pomysły na ogród od rodziny i przyjaciół

Decydując się na zmiany w swoim ogrodzie, nie zawsze konieczne jest szukanie inspiracji gdzieś daleko. Czasami warto porozmawiać z najbliższymi, którzy mogą mieć ciekawe wizje zagospodarowania przestrzeni na zewnątrz. Dobrym pomysłem jest wzięcie pod uwagę zdania tych osób, które również będą korzystać z ogrodu. Dzieci mogą bowiem podpowiedzieć, jak według nich powinien wyglądać idealny kącik do zabaw, przyjaciele pomogą zaprojektować przestrzeń do wypoczynku, a mąż i żona razem zadbają o posadzenie nowych roślin i pielęgnowanie tych, które już zdobią ogród.

Warto mieć świadomość, że pomysł na ogród to niezwykle indywidualna kwestia, która w znacznym stopniu jest uzależniona od gustu i preferencji, a także możliwości, które wyznacza budżet, wielkość działki i potrzeby – własne oraz innych domowników. Mimo tego warto szukać inspiracji i czerpać z wiedzy innych, a Internet, telewizja, książki, prasa i firmy projektowe to najlepsze do tego źródła.

Przeczytaj także