Malowanie dachu – samodzielnie czy z profesjonalną firmą?

Malowanie to z pewnością świetny sposób na renowację dachu. Po pewnym czasie promienie UV sprawiają, że kolor dachówki blaknie, wilgoć z czasem pozbawia powłoki dachu właściwości ochronnych, a także może spowodować korozję.

Aby odświeżyć wygląd i przywrócić pełną funkcjonalność pokrycia dachowego można wybrać wiele sposobów. Najchętniej wykorzystywanym jest pomalowanie dachu. Daje bardzo dobre efekty przy stosunkowo niskich nakładach czasowych oraz finansowych. Skorzystanie z tej opcji wydaje się więc najodpowiedniejsze.

Pozornie malowanie kojarzy się z prostą bezpieczną czynnością, którą możemy wykonać sami. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to dachu czyli szczytowej części domu, więc jest ono pracą na wysokości. Fakt ten powoduje, że wiąże się tym pewne ryzyko. Oprócz ryzyka pozostaje również kwestia doboru techniki do konkretnych materiałów pokrywających dach. Aspekty te powodują, że pojawia się pytanie czy powinniśmy podejmować się wykonania tej czynności sami czy rozsądniej jednak będzie oddanie jej w ręce specjalistów.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Grupa Biotop, która profesjonalnie zajmuje się czyszczeniem oraz malowaniem dachówek oraz blachy, a także impregnacją dachów.

Malowanie dachu blaszanego

Ten rodzaj pokrycia jest dosyć specyficzny i wymagający specjalnego podejścia. Technika oraz produkty, które zastosujemy do malowania blachodachówki zdecydują o jakości jaką będzie charakteryzować się powierzchnia po zakończeniu prac. Przy malowaniu dachu wykonanego z blachy bardzo istotne jest aby nałożone warstwy farby były bardzo cienkie. Jeżeli mamy wątpliwości czy będziemy w stanie to uzyskać, pewniejsze w tej sytuacji będzie pozostawienie malowania fachowcom. Zapewni to gwarancję dobrze wykonanej pracy a w efekcie uzyskanie pożądanych rezultatów.

Malowanie dachówki ceramicznej

Jeżeli mamy w planach przystąpienie do malowania dachówki ceramicznej należy w tym celu posiadać podstawową wiedzę na temat tego typu poszyć. Nie każda dachówka ceramiczna jest bowiem taka sama. Wyróżnia się kilka typów tego rodzaju dachówki. Są to dachówki ceramiczne glazurowane, naturalne oraz angobowane. Skąd konieczność znajomości tego podziału? Jest to spowodowane różnicą w stosowanych technikach malarskich, odpowiednich dla danego rodzaju dachówki oraz faktem, że nie wszystkie z nich można poddać procesowi malowania. Dachówką, której nie należy malować, jest dachówka glazurowana. Cechuje się ona obecnością szklistej powłoki, która w tym przypadku zastępuje farbę i pełni funkcję ochrony przed nasiąkaniem oraz wilgocią. Przeciwieństwem są dachówki naturalne i angobowane. Co prawda dachówka angobowana jest pokryta warstwą barwionej glinki, więc może zachować swój koloryt zdecydowanie dłużej niż dachówka naturalna, ale po pewnym czasie również wymaga odmalowania. Sam proces malowania niczym nie różni się od postępowania w przypadku pozostałych rodzajów powierzchni dachowych. Jednak rozróżnienie oraz decyzja o rodzaju zastosowanej techniki mogą przysporzyć problemów. Aby uniknąć wątpliwości związanych z tym czy dany wybór był oby na pewno słuszny najlepiej pozostawić ten dylemat w rękach specjalistów. Profesjonalnie wyszkoleni fachowcy z dużym doświadczeniem na pewno nie popełnią w tym wypadku błędnej decyzji, a dachówka ceramiczna otrzyma pielęgnację, jakiej potrzebuje, aby zachować świetną kondycję na dłuższy czas. 

Przeczytaj także