Mostki termiczne – czym są i jak je znaleźć?

Ze względu na coraz wyższe koszty związane z ogrzewaniem budynków kluczową kwestią jest zadbanie o szczelną izolację, która pozwoli zaoszczędzić na rachunkach. Czasami zdarza się jednak, że mimo wykonanej izolacji opłaty wciąż są wyższe, niż zakładaliśmy. Powodem mogą być mostki termiczne, czyli części w przegrodach zewnętrznych budynku, które mają słabą izolacyjność.

Mostki termiczne, nazywane również mostkami cieplnymi, sprawiają, że z wnętrza budynku szybko ucieka ciepło. Mimo że mostki termiczne najczęściej występują w starych budynkach, to problem może pojawić się również w tych nowo wybudowanych. Dlatego tak ważne jest znalezienie dobrej ekipy budowlanej, która właściwie wykona poszczególne prace. Miejscem, gdzie można znaleźć sprawdzone firmy z opiniami dotychczasowych klientów, jest strona https://building-companion.pl/ocieplenia/zachodniopomorskie.

W jaki sposób znaleźć mostki termiczne?

Osoby, które podejrzewają występowanie mostków termicznych w danym budynku, zazwyczaj poszukują pomocy w kwestii ich zlokalizowania. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Można oczywiście sprawdzić, w których miejscach występuje wykraplanie się pary wodnej i rozwija się pleśń, ale nie daje to gwarancji znalezienia wszystkich mostków cieplnych. W efekcie problem może nie zostać całkowicie rozwiązany.

Zdecydowanie najlepszą i najbardziej efektywną metodą szukania mostków termicznych jest wykonanie zdjęć kamerą termowizyjną. Na ich podstawie doskonale widać, które miejsca budynku są najcieplejsze, a które najzimniejsze. Odczytywanie termogramów nie jest trudne, ponieważ najchłodniejsze miejsca są oznaczone kolorem niebieskim, a najcieplejsze białym. Analizując obraz, trzeba jednak wziąć pod uwagę wiele czynników wymagających specjalistycznej wiedzy. Wykonanie zdjęć kamerą termowizyjną wraz z analizą i wskazaniem mostków termicznych w budynku to koszt kilkuset złotych.

Jak wyeliminować mostki termiczne?

Należy zaznaczyć, że całkowite wyeliminowanie mostków termicznych nie jest możliwe. Można je jednak znacząco ograniczyć. Najczęściej mostki termiczne w budynkach występują w okolicach węzłów konstrukcyjnych i połączeń elementów przegród zbudowanych z różnych materiałów. Dlatego należy zwrócić uwagę na:

  • połączenia balkonu ze stropem – to właśnie w tych miejscach wyeliminowanie mostków termicznych jest bardzo trudne. Aby zminimalizować ryzyko ich występowania, warto wykonać ocieplenie płyty balkonowej np. przy użyciu styropianu. Osoby, które dopiero planują budowę domu z balkonem, powinny rozważyć jego punktowe zamocowanie do budynku lub oparcie na słupach;
  • umiejscowienie okien – w przypadku ścian jednowarstwowych okna powinny znajdować się w połowie grubości, z kolei w ścianach dwuwarstwowych ościeżnice najlepiej osadzać bliżej krawędzi zewnętrznej. Jeśli chodzi o ściany trójwarstwowe, wskazane jest ich umieszczenie w płaszczyźnie ocieplenia;
  • izolację piwnicy – często te pomieszczenia są pomijane przy wykonywaniu izolacji. Ocieplenie ścian i wieńca stropu jest jednak bardzo ważne. Najlepiej zrobić to przy użyciu twardego styropianu, który jest odporny na działanie wilgoci;
  • izolację nadproży i wieńców – w tym przypadku o dobrą izolację należy zadbać już na etapie budowy domu. Później wyeliminowanie miejsc powodujących ucieczkę ciepła może być niemożliwe;

ocieplenie dachu – aby wyeliminować mostki termiczne w dachu, kluczowe jest jego właściwe ocieplenie. Często praktykowane układanie wełny między krokwiami będzie niewystarczające. Dlatego kwestie izolacji dachu warto powierzyć specjalistom.

Przeczytaj także