4 cechy nowoczesnego okna, które ułatwiają życie

Szczelne, ciche, zawsze czyste i bardzo ciepłe. A do tego wygodne w otwieraniu i trwałe. Takie okna każdy chciałby mieć w swoim mieszkaniu. I choć jeszcze nie ma w sprzedaży okien samomyjących się, to wiele nowych technologii i usprawnień, które tworzą producenci okien, pozwala uniknąć typowych problemów z oknami. Jak można ułatwić sobie życie wybierając odpowiednie okna?

Łatwe czyszczenie okien – poliuretanowe, gładkie naroża

Mycie okien to żmudny i nudny proces. Nawet z najlepszymi myjkami parowymi po umyciu szyb trzeba również umyć cały plastik i wszystkie profile. A to właśnie te elementy okna (a nie sama szyba) stwarzają największe problemy. Plastik, przez swoją elektrostatyczność przyciąga cząsteczki brudu, które szczególnie chętnie wnikają we wszelkie szczeliny i łączenia profilu. A wydobycie ich stamtąd może zabrać naprawdę sporo czasu i nerwów. Jak tego uniknąć? Wybierając okna, wykonane w technologii, w której naroża skrzydła okna oraz ościeżnicy, są jednorodne i gładkie – bez połączeń i rys. Tego typu okna dedykowane najczęściej do kuchni i łazienki, to znaczne skrócenie czasu, mycia okna. Przykładem tego typu rozwiązania są drewniano-poliuretanowe okna dachowe GLU marki VELUX . W utrzymaniu okna w czystości pomagają tez dodatkowe powłoki łatwozmywalne, jakimi pokrywane są szyby od zewnątrz.

Wysoka termoizolacja – okna dwukomorowe

To, by okno było ciepłe i pozwalało oszczędzać energię, jest jedną z najważniejszych cech współczesnego okna. Producenci starają się pracować nad energooszczędnością na wiele sposobów. Jednym z najlepszych rozwiązań stosowanych obecnie na rynku okien, coraz bardziej powszechnie, jest okno dwukomorowe. Są to okna trzyszybowe, które dzięki zastosowaniu pustki między szybami wypełnionej argonem bądź kryptonem (oba gazy charakteryzuje niska przewodność cieplna) mają właściwości energooszczędne wyższe niż obecnie obowiązujące normy (nawet 1,1 Uw).

Izolacja akustyczna – ciche okno

Dla ponad połowy osób kupujących nowe okna, jedną z najważniejszych ich cech użytkowych jest izolacja akustyczna (badanie wykonane w 2016 r. przez serwis OknoTest).  Wynika to z jednej strony z coraz większego natężenia ruchu na drogach (co generuje hałas), a z drugiej, z coraz gęstszej zabudowy. Okna dwukomorowe, które do niedawna były stosowane wyjątkowo, obecnie stają się już normą, która zapewnia nie tylko poprawę bilansu energetycznego, ale również dobre wyciszenie mieszkania.  Kupując okno, warto zwrócić uwagę na dźwiękoszczelność okien i parametry pochłaniania dźwięku podawane przez producenta. Jest to szczególnie ważne w przypadku okien dachowych, które bardziej niż okna pionowe, powinny tłumić odgłosy deszczu.

Łatwa i bezpieczna wentylacja dzięki wymiennym filtrom powietrza

Montując nowe i szczelne okna, nie sposób uniknąć problemu związanego z brakiem wymiany powietrza i gromadzeniem się w związku z tym wilgoci w pomieszczeniu. Aby je uniknąć, potrzebne jest regularne wietrzenie. Dlatego w oknach montuje się wywietrzniki, które zapewniają wymianę powietrza nawet wtedy, kiedy okno jest zamknięte. Tradycyjne rozwiązania, to wywietrzniki sterowane ręcznie, które z czasem mogą się zatykać ze względu na zanieczyszczenia powietrza. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybór okien, które posiadają wymienny filtr powietrza w zintegrowanym z oknem układzie wentylacyjnym. Taki filtr wyłapuje zanieczyszczenia, nie pozwala owadom dostać się do środka, a jednocześnie można go regularnie czyścić.

Można oczywiście kupić zwykłe, typowe okno. Można też poszukać okien, które będą trwalsze, wygodniejsze, dające większą termoizolację i dźwiękoszczelność, a do tego będą łatwe w utrzymaniu. Różnica w cenie, to zazwyczaj znacznie mniej, niż się spodziewamy.

Przeczytaj także