Uniwersalność gazu płynnego

W domach prywatnych i w mieszkaniach blokowych, które są podpięte do sieci gazowej w danym mieście lub gminie, gotujemy i ogrzewany pomieszczenia z wykorzystaniem gazu ziemnego. Nie jest to jednak wyłączny sposób zaopatrzenia w gaz. Jeśli nie ma możliwości zastosowania gazu ziemnego, alternatywą jest gaz płynny.

Charakterystyka gazu płynnego

Gaz płynny jest skroplonym gazem propan lub mieszaniną propanu i butanu. Najczęściej do jego określenia stosuje się skrót lpg, który jest zaczerpnięty od angielskiego zwrotu Liquefied Petroleum Gas. Jest to niezwykle uniwersalny gaz, który posiada wszechstronne zastosowanie – nie tylko w domach prywatnych do gotowania czy ogrzewania, ale przede wszystkim w rolnictwie, przemyśle czy w usługach. Gaz ten z powodzeniem wykorzystywany jest do zasilania pojazdów silnikowych, głównie samochodów w postaci autogazu. Dzięki niskiej cenie detalicznej gazu może on stanowić tańszą alternatywę dla paliwa płynnego – ropy lub benzyn.

Gaz skroplony jest podobny pod względem swojego składu chemicznego do składu gazu ziemnego. Staje się on płynny pod niskim ciśnieniem i w pokojowej temperaturze, co należy uznać za jego zaletę. Dzięki temu można go przechowywać w dużych ilościach w stosunkowo małych zbiornikach i butlach. Popularne, 11kg butle oferuje na polskim rynku między innymi renomowany dystrybutor butli Amerigas. Postać skroplona gazu to także cecha pozwalająca na jego transport na duże odległości.

Skąd pochodzi gaz płynny

Na platformach wiertniczych, które wydobywają gaz w postaciach mieszanych, pozyskiwany jest również gaz skroplony – propan i butan, gaz główny czyli metan oraz inne gazy. Może być on produkowany również w rafineriach ropy naftowej. Zasadniczo jednak powstał on pod powierzchnią ziemi w procesie trwającym miliony lat.

Jest to gaz węglowodorowy, który skrapla się w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Zwykle w butlach znajduje się gaz propan lub  propan i butan. Propan posiada niższy punkt wrzenia od butany, przez co przechodzi ze stanu ciekłego w lotny nawet w bardzo niskich temperaturach. Dodatkowo, przechowywany w postaci płynnej w zbiornikach wytwarza wyższe ciśnienie niż butan, jest więc przydatny do przechowywania i użycia na zewnątrz.

Jakakolwiek nieszczelność butli gazowej powoduje wyciek gazu, który może grozić wybuchem lub pożarem. Gaz tego rodzaju jest łatwo palny i bezwonny, ale dodaje się do niego substancje zapachowe, aby można było wykryć ewentualny wyciek. Zakup butli i zbiorników z gazem płynnym od niepewnych dostawców czy nabijanie butli na stacji autogas stwarza realne niebezpieczeństwo dla użytkownika i osób znajdujących się w jego otoczeniu. Renomowani producenci wielokrotnie sprawdzają swoje butle przed dopuszczeniem ich do sprzedaży, dzięki czemu klient może być pewny, że są one szczelne.

Przeczytaj także