Jakie pułapki czekają na nas przy zakupie domu? Ekspert radzi, jak ich uniknąć

O dużym domu z ogrodem, w pięknej i spokojnej okolicy marzy wielu Polaków. Znaczna ich część realizuje to marzenie. Nie zawsze jednak ich historia kończy się „happy endem”. Decydując się na posiadanie domu, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Eksperci z portalu KtoryEkspert.pl podpowiadają, co jest najważniejsze przy kupowaniu domu.

Zapotrzebowanie na domy jest w Polsce równie wysokie, jak na mieszkania. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2017 roku do użytku oddanych zostało 17 623 budynków mieszkalnych w Polsce, wybudowanych przez indywidualnych inwestorów. Większość z nich powstała na terenach wiejskich (12 982). Wynik ten jest imponujący, biorąc pod uwagę, że w analogicznym okresie 2016 roku było ich o 1090 mniej. Budowa domów trwała średnio 54,4 miesiąca.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego zdecydowana większość, bo aż 93% tych nieruchomości stanowiły domy jednorodzinne. Polacy częściej tez decydują się na domy dwukondygnacyjne 72,3% przypadków. Również w tym okresie spora liczb domów została rozbudowana. Łączna kubatura, jaką zyskały wynosi 200 195 m3.

Budowa własnego domu wymaga jednak pieniędzy i czasu, które nie wszyscy mają. W ostatnim czasie cena działek stabilizuje się, co wpływa na wzrost zainteresowania samodzielnym budowaniem. Tylko w czerwcu 2017 ceny terenów budowlanych w niektórych miejscach Warszawy spadły o 2%. To jednak ciągle za mało biorąc pod uwagę, że za metr kwadratowy trzeba było zapłacić ok. 697 zł. W porównaniu do woj. Mazowieckiego, gdzie cena wynosi tylko 170 zł/mkw to ogromna kwota. Najtańsze działki w czercu 2017 r. można było znaleźć w województwie lubuskim – 47,7 zł/mkw. (źródło:http://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-dzialek-budowlanych-czerwiec-2017-Raport-Bankier-pl-7527614.html). Stąd też wiele osób wybiera kupno już gotowego domu.

Nie spiesz się oglądając dom

Podobnie jak w przypadku mieszkania, kupowanie domu wymaga dokładnego zastanowienia. Pomoże w tym oglądanie nieruchomości. Często zdjęcia domu nie odpowiadają rzeczywistości. Wykonanie katalogowego, wyretuszowanego zdjęcia jest dziś niezwykle łatwe.

– Przed obejrzeniem wnętrza domu, który nas interesuje, dokładnie przeanalizujmy jego lokalizację i sąsiedztwo. Kupowanie nieruchomości nigdy nie jest łatwe, niezależnie od jej wielkości. Wiąże się to z ogromnym stresem i podekscytowanie, które łatwo może nas zgubić – podkreśla Marcin Krasoń, analityk rynku nieruchomości w Home Broker. – Ogromne znaczenie odgrywa lokalizacja. Wpływa ona na funkcjonowanie rodziny, szczególnie w takich aspektach życia, jak dojazd do pracy czy szkoły, dostępność punktów usługowych, przychodni czy terenów rekreacyjnych. Liczy się również przestrzeń i to nie ta w domu czy ogródku, ale w sąsiedztwie.  Mowa o planie zagospodarowania przestrzennego, który zdradzi nam wszystko na temat planowanych w okolicy inwestycji i pomoże zdecydować czy nam one odpowiadają. Dostępny jest on w najbliższym urzędzie gminy – podkreśla ekspert Home Broker.

Wgląd do projektu domu też jest niezbędny. To z niego dowiemy się, jakie materiały zostały wykorzystane podczas budowy i jak poprowadzone są instalacje. Szczególną uwagę zwróćmy na zadaszenie – czy zostało odpowiednio wykonane. Dzięki temu dowiemy się, czy powinniśmy liczyć się kosztami jego częstych napraw. Elewacja z kolei odgrywa znaczenie w przypadku gospodarowania ciepłem i prądem. Jeśli dom nie jest nowy, najlepiej wybrać taki, który został ocieplony dobrymi materiałami izolacyjnymi, aby nie ponosić dużych kosztów ogrzewania. Zaniepokoić nas powinien odpadający tynk, ponieważ może to świadczyć o zawilgoceniu budynku czy nieszczelnych rynnach.

W środku sprawdzamy stan okien i drzwi oraz podłogi. Spojrzenie na sufit i ściany powie nam, czy nie kryje się w nich wilgoć, a co za tym idzie, również grzyb. Pękające ściany mogą świadczyć o błędach konstrukcyjnych. Popękane ściany mogą być konsekwencją źle wykonanych fundamentów. Powinniśmy również zweryfikować działanie wszystkich instalacji i zwrócić uwagę, czy została doprowadzona kanalizacja. W starszych budynkach nie jest to takie oczywiste. Dokładne oględziny pozwolą nam oszacować koszty ewentualnego remontu, a więc również jego opłacalność.  Nieoceniona w takim przypadku będzie pomoc eksperta budowlanego. Oględzin dokonujemy w dzień przy naturalnym świetle, wówczas widać wszelkie niedociągnięcia i wady.

Kwestie prawno-finansowe

Oglądanie domu to dopiero początek tej szalonej przygody. Ogromną rolę odgrywają również kwestie prawne i finansowe. Przed podpisaniem umowy powinniśmy je zweryfikować. Źródłem wiedzy będzie księga wieczysta dostępna w sądzie rejonowym lub za pośrednictwem internetu.  Dział II księgi podpowie nam, kto jest właścicielem nieruchomości. Z kolei informacje o tym, kto jeszcze ma prawo do domu znajdziemy w dziale III. Dział IV zawiera informacje o obciążonej hipotece domu. To istotne biorąc pod uwagę, że w Polsce bardzo wiele nieruchomości kupuje się na kredyt. W I kwartale 2017 roku udzielono 50 238 kredytów hipotecznych, czyli o 1/5 więcej niż pod koniec 2016 roku donosi Związek Banków Polskich. Nawet jeśli okaże się, że interesujący nas dom jest zadłużony, nie oznacza to, że musimy rezygnować z zakupu.

– Takie obciążenie nie jest od razy dyskwalifikujące nawet gdy sami również wspieramy się kredytem. Kupujący musi jednak pamiętać, aby dotychczasowa hipoteka została wykreślona od razu po zakupie. Niedopilnowanie tego może oznaczać problem – mówi Mateusz Dyrda, starszy ekspert finansowy KtoryEkspert.pl. – Aby hipoteka została wykreślona, poprzedni właściciel musi spłacić kredyt. W tej sytuacji najlepiej przed podpisaniem umowy notarialnej poprosić sprzedawcę o dostarczenie z banku zaświadczenia o saldzie kredytu i numer konta do spłaty. Wtedy kwotę pozostałego do spłaty kredytu przelewamy do banku-kredytodawcy, a resztę przekazujemy sprzedawcy – radzi ekspert KtoryEkspert.pl.

Zakup domu to bardzo trudna decyzja i jedna z najważniejszych w życiu. W tym przypadku emocje powinniśmy odstawić na bok. Przeanalizowanie zalet oraz wad inwestycji musi być bardzo dokładna. Tylko dzięki niej będziemy bezpieczni finansowo.

Przeczytaj także