Rodzaje domofonów: przemysłowe, jedno i wielorodzinne

Domofon to rodzaj urządzenia, które montowane jest w budynkach mieszkalnych, miejscach użyteczności publicznej, halach produkcyjnych itp. w celu wzmocnienia systemu zabezpieczeń. Na rynku dostępne są domofony analogowe, cyfrowe, analogowo-cyfrowe oraz wideodomofony.

Gdzie kupić system domofonowy?

Na początku należy określić do czego domofon jest potrzebny: otwierania bramy wjazdowej, uniknięcia nieproszonych gości, a może zwiększenia bezpieczeństwa. Następnym krokiem jest znalezienie profesjonalnego sklepu, np. iVolta, mającego w asortymencie nowoczesne domofony od sprawdzonych i wiodących producentów, dostosowane do różnych potrzeb. Kupienie pełnego zestawu domofonowego to najlepszy sposób na szybkie zamontowanie pełnej instalacji.

Domofony analogowe (jednorodzinne)

Analogowe urządzenie domofonowe jest najprostszym i jednocześnie najtańszym urządzeniem tego typu. Składa się z kasety bramowej (bramofonu), którą instaluje się na zewnątrz budynku oraz głośnika, mikrofonu i przycisku, którego uruchomienie jest słyszalne wewnątrz domu dzięki unifonowi. Unifon wyposażony jest w słuchawkę i guzik sterujący magnetycznym zamkiem drzwi wejściowych. Mocuje się go w środku domu lub mieszkania, dzięki czemu można prowadzić rozmowę z osobą znajdującą się przy bramofonie. Domofon analogowy może mieć jedną lub dwie słuchawki. Istnieją również modele, które można rozbudowywać w zależności od potrzeb.

Domofony cyfrowe (wielorodzinne)

Domofon cyfrowy działa na tej samej zasadzie, co analogowy, ale jest rozbudowany o klawiaturę, za pomocą której można wpisać kod dostępu, co umożliwia otwarcie drzwi wejściowych bez klucza. Domofon cyfrowy najlepiej sprawdza się w blokach oraz miejscach, gdzie potrzebna jest dodatkowa ochrona, ponieważ istnieje możliwość scalenia go z systemem monitoringu.

Domofony analogowo-cyfrowe

Domofon analogowo-cyfrowy to najczęściej unifon z kasetą cyfrową umieszczoną na bramie wejściowej. Ten rodzaj domofonu znakomicie sprawdza się w dużych halach przemysłowych lub biurowcach, ponieważ drzwi można otworzyć kodem, przyciskiem znajdującym się wewnątrz budynku lub poprzez zbliżenie do wyświetlacza specjalnej karty.

Wideodomofon lub videofon

Wideodomofon jest urządzeniem, które pełni rolę domofonu i telewizji monitoringowej. Dzięki zainstalowanej przy bramie wejściowej kamerze i ekranie w domu lub budynku możliwa jest identyfikacja osób, które chcą wejść na posesję. Dodatkowym atutem tego urządzenia jest funkcja nagrywania. Można odtworzyć nagranie z całego dnia i zobaczyć osoby, które znajdowały się w zasięgu kamery. Warto zainstalować dodatkowe oświetlenie przy kamerze, by móc widzieć gości również w nocy. Wideodomofony są przeznaczone dla osób, którym szczególnie zależy na bezpieczeństwie.

Przeczytaj także