Wyburzanie ścian działowych podczas remontu domu

Osoby decydujące się na remont domu zwykle mają na celu nadanie przestrzeni mieszkalnej bardziej atrakcyjnego wyglądu, a także zwiększenie funkcjonalności otoczenia. Dla bardziej nowoczesnej czy wygodnej aranżacji można zdecydować się na wyburzenie ścian działowych. Jest to poważna decyzja, wykonanie takich prac musi więc wiązać się z odpowiednim przygotowaniem i analizą. O czym trzeba pamiętać?

Wskazana konsultacja ze specjalistą

Do wyburzania ścian działowych nie potrzeba projektu, nie trzeba też faktu tego zgłaszać stosownym urzędom. Wydaje się też, że z zadaniem tym można poradzić sobie samodzielnie, zwłaszcza że ściany działowe z natury nie są grube. Zanim jednak zabierzemy się za wyburzanie takiej konstrukcji, warto skonsultować się z architektem, by przekonać się, czy na pewno jest to ściana działowa. Poza tym, zwłaszcza w starym budownictwie, nawet ścianki działowe odbierają część obciążenia od ścian nośnych, dlatego prace wyburzeniowe bez odpowiedniego przygotowania mogą pociągnąć za sobą niepożądane konsekwencje w postaci wad konstrukcyjnych, na przykład wygięcia się stropu. Jeśli jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by rozebrać taką ścianę, można niezwłocznie zabrać się do pracy.

Jak wygląda wyburzanie ścian działowych?

Ponieważ ściany takie cechują się niewielką grubością, ich wyburzanie jest stosunkowo proste, zwykle wystarczy wykorzystać do tego duży młot. Najlepiej będzie rozpocząć burzenie od góry, potem zaś kierować się ku dołowi. Wcześniej trzeba zabezpieczyć specjalnymi stemplami okolice konstrukcji, a także, oczywiście, jak podczas każdego remontu, zabezpieczyć otoczenie przed powstającymi zanieczyszczeniami, głównie pyłami. Takie prace wiążą się też z powstawaniem znacznej ilości gruzu, który najlepiej jest usuwać na bieżąco, by ułatwić sobie pracę i nie doprowadzić do zabałaganienia otoczenia. A jak pozbyć się gruzu?

Najlepszy sposób na pozbycie się odpadów budowlanych

Gruzu powstającego podczas wyburzania ścian działowych nie warto składować na posesji, jeśli nie ma szansy na to, że w najbliższym czasie wykorzysta się go do innych prac budowlanych, na przykład wykonania wylewki. Kiedy odpady są niepotrzebne, najlepszym wyjściem będzie zdecydowanie się na kontenerowy wywóz gruzu, czyli zamówienie pojemnika.

Doskonałym pomysłem będzie zwłaszcza zamówienie kontenera na cały czas dokonywania wyburzenia, dzięki temu można będzie bowiem na bieżąco wrzucać do niego gruz, nie dopuszczając do jego gromadzenia się w pomieszczeniu czy na posesji. Jednak jeśli z jakichś powodów jest to niemożliwe (bo na przykład nie chce się ponosić wyższych opłat za zajęcie pasa jezdni na dłuższy czas), można zamówić usługę załadowania i natychmiastowego wywiezienia gruzu, co także jest bardzo wygodne.

Artykuł powstał przy współpracy z krakowską firmą DPR oferującą wywóz odpadów budowlanych i poremontowych.

Przeczytaj także