Jak dobrać roślinność i substraty do ogrodu na dachu

Rojniki, trawy ozdobne, lawenda, a może niewielkie drzewa? Jakie rośliny posadzić na dachu intensywnym, a jakie na ekstensywnym? Na jakie kryteria zwrócić uwagę, gdy wybieramy substraty dachowe?

Kryteria wyboru roślin na zielone dachy

Wybierając roślinność na zielony dach, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • po pierwsze – czy dach, na którym chcemy stworzyć ogród, jest na tyle stabilny, by utrzymać całą konstrukcję, roślinność i ewentualne obiekty, które miałby pojawić się na zielonym tarasie;
  • po drugie – jakie funkcje ma spełniać ogród na dachu: czy będzie to dach pełniący rolę ogrodu rekreacyjnego (intensywny), czy będzie spełniał przede wszystkim funkcje ekologiczne (ekstensywny);
  • po trzecie – ile czasu zamierzamy przeznaczyć na pielęgnację ogrodu, wziąwszy pod uwagę nawożenie, pielenie, przycinanie.

Roślinność na dach intensywny

Ogród na dachu intensywnym cechuje się różnorodnością, bogactwem, a także zastosowaniem do celów rekreacyjnych. Wybierając ten rodzaj dachu, uzyskasz przestrzeń intymną i doskonałe miejsce do odpoczynku, zabawy z rodziną czy spotkań towarzyskich.

W związku z tym, że ogród intensywny w niczym nie odbiega od tradycyjnego ogrodu przydomowego, wymagać będzie takich samych zabiegów pielęgnacyjnych. Dlatego też bardzo ważne będzie nawadnianie, nawożenie lub przycinanie, by zielony taras nie stracił swoich atutów.

Substrat przeznaczony na dach intensywny musi być lekki i przepuszczalny, by korzenie miały łatwy dostęp do wody i powietrza. By uzyskać odpowiednią przepuszczalność, ziemia mieszana jest z takimi składnikami, jak torf, piasek, keramzyt czy żużel. Co ważne – roślinność intensywna posiada wysokie wymagania odżywcze, więc substrat powinien być bogaty w składniki mineralne.

Roślinność na dach intensywny może być bardzo różnorodna: od traw ozdobnych, kwitnących bylin, lawendy, różnych odmian róż ogrodowych do wysokich drzew, takich jak sosny, świerki, wierzby płożące czy tawuły japońskie.

Roślinność na dach ekstensywny

Zielone dachy ekstensywne przeważnie są nieużytkowe i pełnią funkcje ekologiczne. Roślinność wykorzystywana jest do pokrycia dachów budynków publicznych – urzędów, bibliotek, siedzib instytucji kulturalnych itp.

Zaletą dachów ekstensywnych jest to, że chronią i izolują budynki, chłodzą je, jak również pochłaniają i magazynują wody opadowe.

Substrat przeznaczony na dach ekstensywny zawiera mniej substancji odżywczych i zazwyczaj jest cięższy niż substrat intensywny. Niewielkie rośliny wymagają bowiem znacznie węższej warstwy substratu.

Roślinność do ogrodu na dachu ekstensywnym powinna mieć jak najmniejsze wymagania. Z trudnymi warunkami najlepiej poradzą sobie: rojniki, rozchodniki, trawy (kostrzewy, strzępica sina), mchy, różnego rodzaju zioła (np. rumianek pospolity, krwawnik pospolity), byliny i krzewinki (aster alpejski, dzwonek karpacki, goździk kartuzek). Potrafią one samodzielnie się utrzymać, nie wymagając przy tym dużej wilgotności gleby. Ich wspólną cechą jest to, że są bardzo odporne na suszę. Czynności pielęgnacyjne też są ograniczone do minimum – roślinność ekstensywną należy kontrolować i nawozić raz w roku.

Przykłady składów oraz szczegółowe informacje o produkcji i zastosowaniu substratów dachowych znajdziesz na stronie producenta: http://www.marekgurgul.pl/substraty-dachowe/

Przeczytaj także