Solary słoneczne – dbaj o środowisko poprzez oszczędzanie energii

Czym dokładnie są solary słoneczne?

To urządzenia umieszczane na dachach lub ścianach domów. Ich zadaniem jest gromadzenie promieni słonecznych, które następnie przetwarzane są w energię cieplną. Głównie służy ona do ogrzewania wody oraz wspomagania całego systemu ogrzewania. Takie kolektory stosuje się w budownictwie zarówno jednorodzinnym, jak i osiedlowym. Coraz częściej można spotkać ów rozwiązania w nowoczesnych osiedlach mieszkaniowych, gdzie solary ogrzewają wodę dla wszystkich mieszkańców przez cały rok.

Oszczędzanie energii

Niewątpliwie największym plusem urządzeń tj. kolektory słoneczne jest to, że przy długotrwałym użyciu, generują one spore oszczędności. Mogą zaspokoić nawet 70% rocznego zapotrzebowania na energię w gospodarstwie domowym. Warto wiedzieć, że solary działają niezależnie od pory roku! Nie liczy się tutaj temperatura, a sam dostęp promieni słonecznych.

Niskie koszty eksploatacji

Kolektory słoneczne warto docenić ze względu na ich niewielkie koszty eksploatacji, a także szybką amortyzację. Urządzenia te można używać przez 20-30 lat, dokonując jedynie przeglądu i wymiany płynu solarnego. Doskonale sprawdzają się one w większych budynkach tj.: szkoły, pływalnie, szpitale oraz wiele innych. Dodatkowo warto wiedzieć, że solary współpracują z innymi systemami grzewczymi tj.: kominki z płaszczem wodnym, ogrzewanie podłogowe, kotły grzewcze, pompy ciepła.

Ochrona środowiska

Jednym z najważniejszych aspektów w stosowaniu kolektorów słonecznych jest ekologia. Używając takiego źródła energii, oszczędzamy paliwa kopalniane, których wydobycie powoduje znaczne zanieczyszczenie środowiska. Warto dbać o przyrodę, stosując tego rodzaju rozwiązania. Z pewnością są one bardzo przyszłościowe, ponieważ liczba surowców i paliw cały czas się zmniejsza. Im szybciej wdrożymy inne sposoby ogrzewania, tym lepiej!

Autor: https://oemsolar.pl/ 

Przeczytaj także