Jak dopasować okna do elewacji domu?

Aby uzyskać możliwie jak najbardziej spójny wygląd całego domu oraz jego najbliższego otoczenia, bardzo ważne jest między innymi dopasowanie do elewacji budynku wszystkich elementów stolarki okiennej. Produkowane dzisiaj okna plastikowe pozwalają na uzyskanie praktycznie dowolnego koloru okiennic, przez co projektanci i architekci zyskują praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji okien.

Co składa się na naprawdę udaną aranżację zewnętrzną?

Urządzając dom lub mieszkanie zazwyczaj myślimy głównie o tym, w jaki sposób będziemy aranżować poszczególne pomieszczenia. Warto jednak poświęcić więcej czasu na zaprojektowanie przestrzeni na zewnątrz domu. Zastanówmy się nad tym, w jaki sposób dom będzie wyglądał z perspektywy ogrodu czy jego najbliższego otoczenia. Ogromny wpływ na to będzie miała nie tylko sama elewacja ale także i dobór okiennic.

Sama konstrukcja budynku oraz kolor ścian to tylko jeden z niewielu elementów, które wpływają na to jak całość budynku będzie wpasowana w jego najbliższe otoczenie. Na to czy cała bryła będzie rzeczywiście harmonijnie komponowała się z najbliższym otoczeniem domu, wpływ będą miały wszystkie widoczne z zewnątrz budynku elementy wykończeniowe i konstrukcyjne.

Jak dobrać okna do charakteru budynku?

Produkowane dzisiaj okna plastikowe dają inwestorom i klientom bardzo wiele możliwości personalizacji i dopasowania ich do charakteru określonej aranżacji. Tym, co najbardziej będzie rzucało się w oczy to oczywiście kolor samych okien. Dawno minęły już czasy, w których okna plastikowe wykonywane były głównie z materiałów w białym kolorze. Dzisiaj możemy praktycznie dowolnie dopasować kolor ramy okiennej do elewacji.

W tradycyjnych aranżacjach najczęściej sięgamy po imitację drewna, w nowoczesnych, industrialnych budynkach chętnie sięga się raczej po kolor szary lub antracyt. Do wnętrz utrzymanych w stylu skandynawskim doskonale pasują białe ramy okien.

Nie tylko kolor ramy ma znaczenie

Szeroki wybór różnych okien plastikowych pozwala na dopasowanie ich do własnych potrzeb daleko wykraczające poza sam kolor ramy. Bardzo duże znaczenie będzie miał również i kształt oraz profil samej ramy. Jeszcze do niedawna stosowano głównie ramy okienne o lekko zaokrąglonych krawędziach. Dziś coraz częściej wykorzystuje się jednak ramy w pewnym sensie spłaszczone, o dużo bardziej ostrych kształtach, lepiej pasujących do nowoczesnych wnętrz.

Okna a elewacja

Szeroka paleta kolorów i oklein stosowanych przy produkcji okien plastikowych pozwala bardzo dokładnie dopasować zarówno kształt, jak i kolor ramy okiennej do charakteru całej bryły budynku. Zazwyczaj stosuje się ten sam odcień ramy do całego domu, choć możliwe są oczywiście przeróżne kombinacje, które sprawią że nasz budynek będzie wyglądał niezwykle oryginalnie i efektownie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Internorm

Przeczytaj także