Dyle szklane – co warto o nich wiedzieć?

Szkło jest niezwykle wszechstronnym materiałem, dlatego wykorzystuje się je, aby tworzyć coraz śmielsze architektoniczne konstrukcje. Jakie ma możliwości, pokazują dyle szklane, które zastosowanie znajdują nie tylko w tworzeniu standardowych przeszkleń fasadowych, ale w wielu innych jako żaluzje szklane, ścianki wewnętrzne, okładziny elewacyjne czy przeszklenia łukowe.

Szkło – wyjątkowy materiał, bo przybliża do natury, ożywia każde wnętrze. Dzięki niemu nie czujemy się, jak zamknięci w 4 ścianach, co pozwala lepiej pracować i się relaksować. Jego największą zaletą jest dostęp do światła słonecznego, które nie jest niczym ograniczone. Poprawia to nasze samopoczucie, zwiększa optymizm i wiarę we własne siły. Doskonale rozumieją to projektanci, sięgając coraz częściej po dyle szklane – spotykane nie tylko w biurowcach, ale w wielu innych budynkach – szkołach, urzędach czy galeriach handlowych. Warto zainteresować się tematem, ale i dowiedzieć kilku istotnych informacji, by wiedzieć, na co zwracać uwagę przed zakupem.

Dyle szklane – dlaczego warto?

Dyle szklane cechują się wyjątkowym przekrojem, który maksymalizuje odporność na uszkodzenia mechaniczne. Użyta do stworzenia tego specjalnego szkła mieszanka sodowo-wapniowo-krzemianowa gwarantuje wytrzymałą strukturę. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie przeszkleń o mniejszej ilości profili mocujących. Potwierdzeniem wysokiej jakości jest zgodność z wymogami normy PN 572-7. Jeśli szukamy odpowiedniego produktu, to warto postawić na dyle szklane marki Linit, bo cechują się najlepszymi parametrami.

Wybieramy dyle szklane – co warto wiedzieć?

  • Dyle szklane można stosować w różnych układach szklenia, a więc w pojedynczych, podwójnych i potrójnych. Wartości współczynnika izolacji cieplnej mogą wynosić od Ug = 5,7 W/m2xK do nawet 0,62 W/m2xK. Jednocześnie możliwe są niższe współczynniki, jednak w tym celu trzeba zastosować wkładki termoizolacyjne lub dedykowaną powłokę niskoemisyjną.
  • Bardzo istotnym elementem jest współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej (solar factor określany literką “g”). Informuje o tym, jaki w danym pomieszczeniu panuje komfort cieplny. Przeszklenia z dyli mają od 0,70 do 0,10 g. Co to dla nas oznacza? Niezwykle ważną informację – otóż w budynkach, w których zastosowano omawiane szkło, trafia o wiele mniej ciepła wytwarzanego przez energię słoneczną (nawet o 90%!). Docenią to zwłaszcza osoby pracujące w pomieszczeniu bardzo nasłonecznionych, położonym od strony południowej.
  • Komfort cieplny to nie wszystko, bo ważna jest również kwestia oświetlenia. Nie trzeba nawet przekonywać, jak światło jest ważne w pomieszczeniu – nie tylko pod kątem funkcjonalnym i ekonomicznym, ale również zdrowotnych. Szkło Linit zapewnia uzyskanie wysokiej jakości naturalnego światła. O tym, jakie będzie jego rozproszenie, decydują dwie sprawy: po pierwsze rodzaj szklenia, po drugie zastosowana wkładka. Tak jak napisaliśmy wcześniej – światło to lepsze samopoczucie, co przekłada się na lepsze codzienne funkcjonowania. Pracownik spędzający po kilka godzin w jednym miejscu, powinien mieć jak najlepsze warunki pracy, dlatego też coraz częściej stawia się na przeszklone biura, niezwykle korzystne zarówno dla zatrudnionych (komfort, zdrowie), jak i pracodawców (lepsze warunki to większa wydajność).

Nie zapominamy też, że szkło to najłatwiejszy sposób, aby uzyskać większą przestronność i optyczne powiększenie wnętrza. Poza typowo funkcjonalnymi walorami, mamy więc też typowo estetyczne zalety, które podnoszą wartość szklanych budynków.

Przeczytaj także