W jakich dzielnicach kupić mieszkanie w Warszawie?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie? W jakich dzielnicach w tym roku były one najdroższe oraz gdzie najchętniej są kupowane? Podstawę tej analizy będą stanowiły tegoroczne dane opublikowane Narodowy Bank Polski, Główny Urząd Statystyczny oraz firmę Home Broker. Nasuwające się wnioski, wcale nie są takie oczywiste.

Najdrożej na Śródmieściu i na Żoliborzu

Na rynku pierwotnym najwięcej mieszkań sprzedawanych jest na Woli, Mokotowie i na Pradze Południe. Natomiast na rynku wtórnym można mówić o następującej kolejności: Mokotów, Praga Południe, Wola. Najwyższe ceny mieszkań są na Śródmieściu, bo tam średnia cena transakcyjna to więcej niż 10 000 zł za metr kwadratowy. Bardzo drogi jest również Żoliborz. Ta dzielnica jest wyjątkowo korzystnie kojarzona przez większość mieszkańców stolicy. Na Żoliborzu cena za metr kwadratowy powierzchni waha się w granicach 9000 zł, chociaż transakcje w tej dzielnicy to tylko 2 procent udziału w całym rynku nieruchomości w Warszawie.

Najbardziej popularny jest Mokotów

Tuż za Śródmieściem i Żoliborzem wymienia się Mokotów, Ursynów i Wilanów. Średnia cena transakcyjna za metr kwadratowy powierzchni na Mokotowie to 8300 zł. Należy jeszcze zaznaczyć, że jest to dzielnica, która ma największy odsetek transakcji w Warszawie. Na Wilanowie za metr kwadratowy powierzchni w tym roku średnio płaci się 7900 zł. Natomiast na Ursynowie jest to 7700 zł. Na Wilanowie sprzedaż mieszkań nie idzie już tak dobrze, jak w ostatnich latach. Jest to tylko 4 procent całego warszawskiego rynku nieruchomości.

Oblegane są również Wola i Bemowo

Na pewno w ostatnich latach, najwięcej inwestycji powstaje właśnie na Woli. Bardzo duża ilość inwestycji i miejsc pracy, które powstają w tej dzielnicy, sprawiła, że Wola jest jednym z najczęściej wybieranych miejsc do zamieszkania przez warszawiaków i przyjezdnych. Średnia kwota transakcyjna w 2016 r. w tej dzielnicy to 7500 zł. Stanowi to aż 9 procent całego rynku nieruchomości w Warszawie. Jeszcze bardziej popularnym, a jednocześnie mniej kosztownym wyborem jest Bemowo. Tutaj ceny transakcyjne kształtują się w granicach 6900 zł za metr kwadratowy. Transakcje w dzielnicy Bemowo stanowią 11 procent wszystkich na rynku nieruchomości w Warszawie.

Najtańsze mieszkania są na Targówku

Najtańszą dzielnicą jest Targówek, ponieważ średnia cena transakcyjna jest na poziomie 5800 zł. Tuż przed Targówkiem w tym zestawieniu znajduje się Białołęka (6100 zł za metr kwadratowy), Praga Północ (6200 zł za metr kwadratowy), Ursus (6500 zł), Praga Południe (6800 zł), Bielany (7300 zł) i Ochota (7400 zł). Najwięcej transakcji zawieranych jest na Białołęce i na Bielanach ( po 8 procent).

Największy metraż mają mieszkania na Wilanowie

Największe mieszkania są budowane w dzielnicy Wilanów. Średnia powierzchnia mieszkania sprzedawanego w tej dzielnicy w ostatnim czasie to 77 metry kwadratowe. Transakcje sprzedaży dużych mieszkań są zawierane również na Ursynowie (69 metrów kwadratowych), Bemowie (61 metrów kwadratowych), Włochach (56 metrów kwadratowych) i na Mokotowie (53 metry kwadratowe). Natomiast na Woli są obecnie budowane najmniejsze mieszkania w Warszawie (mniej więcej 45 metrów kwadratowych). Bardzo zbliżone są nieruchomości na Żoliborzu (46 metrów kwadratowych) oraz Pradze Południe i Ursusie (po 47 metrów kwadratowych).

A za ile można kupić konkretne mieszkanie?

Dzięki naszemu artykułowi bardzo dobrze wiesz już, jak kształtują się średnie ceny w poszczególnych dzielnicach. Natomiast nie są to ceny, które dotyczą konkretnej nieruchomości. Załóżmy, że chcesz sobie kupić w Warszawie mieszkanie na ulicy Chmielnej 23 o powierzchni 50 metrów, na trzecim piętrze, wybudowane w 2010 roku, trzypokojowe. Jaką cenę będziesz musiał za nie zapłacić? Będzie to dokładnie 452 700 zł. Skąd to wiadomo? Wystarczy skorzystać z kalkulatora cen dostępnego na stronie: https://sonarhome.pl/wycena-mieszkania/warszawa i podać kilka informacji o mieszkaniu. Cała procedura zajmie Ci dosłownie kilka chwil i jest całkowicie bezpłatna. Na pewno tak wiedza pozwoli Ci szybciej podjąć decyzję, co do dzielnicy, w której chcesz mieszkać.

Przeczytaj także