Grzejniki łazienkowe i ich rodzaje — na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Ogrzewanie grzejnikowe to rodzaj ogrzewania, który jest stosunkowo łatwy i niedrogi w montażu. Jest też najczęściej wybieranym rozwiązaniem jeżeli chodzi i zapewnienie ciepła w pomieszczeniach. Rodzajów grzejników jest całe mnóstwo, możemy przebierać w tych klasycznych jak i znaleźć takie, które będą nie tylko funkcjonalne, ale i staną się elementem wystroju.

Na rynku jest tak szeroki asortyment, że każdy na pewno znajdzie grzejnik, który będzie odpowiadał jego wymaganiom, jak i skomponuje się z zaprojektowanym wnętrzem. Co warto wiedzieć o poszczególnych rodzajach grzejników?

Różne rodzaje przekazywania ciepła
Jeżeli chodzi o ogrzewanie, to istnieją dwa rodzaje przekazywania ciepła do otoczenia. Jest to konwekcja i promieniowanie. Na czym polega jeden i drugi rodzaj? Konwekcja to proces, w którym powietrze przepływające przez grzejnik jest w nim ogrzewane, następnie ciepłe powietrze rozchodzi się po pomieszczeniu, oddając to ciepło, najprościej mówiąc, grzejnik przekazuje ciepło poprzez ruch powietrza w pomieszczeniu. Promieniowanie to natomiast proces, w którym ciepło jest przekazywane przez promieniowanie powierzchni grzejnika. Różnorodność przekazywania ciepła przekłada się również na różnorodność materiałów, z których wykonane są grzejniki. Które z nich są najpopularniejsze?

Grzejniki płytowe
To najpopularniejszy rodzaj grzejników, o gładkiej powierzchni czołowej. Dzięki płaskiej konstrukcji zaoszczędzimy wiele miejsca, są one też łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji. Dodatkowo ciepło przekazywane jest za pomocą promieniowania, co zapewnia przekazywanie większej ilości ciepła.

Grzejniki płytowe należy montować w instalacjach w obiegach zamkniętych, ze względu na to, że grzejniki te mają ograniczoną odporność na korozję. Jest to spowodowane bardzo często użytym do ich wykonania materiałem (blacha stalowa). Nie należy montować ich także w instalacjach pompowych, ponieważ niewielkie przekroje kanałów wewnętrznych stawiają znaczny opór podczas przepływów. Jeżeli chodzi o montaż, to należy pamiętać o sprawdzeniu, czy dany grzejnik ma podłączenie boczne, czy dolne.

Grzejniki płytowe często sprzedawane są z zestawem zawierającym uchwyty mocujące, odpowietrzniki i zaślepki. Do podłączenia grzejnika do instalacji potrzebne będą jeszcze zawór termostatyczny z głowicą oraz zawór odcinający. Grzejniki płytowe są odpowiednie dla osób, które borykają się z alergią na kurz, głównie dzięki łatwej do czyszczenia płaskiej powierzchni.

Grzejniki członowe aluminiowe
Są one złożone z połączonych ze sobą żeberek aluminiowych, które można łączyć w zestawy o różnych mocach grzewczych (im większe pomieszczenie tym większy grzejnik można skonstruować). Obecne w nich kanały cyrkulacyjne, zapewnią odpowiednie ukierunkowanie strumienia cieplnego. Nadają się do zamontowania w starych instalacjach grzewczych, głównie dzięki dużym przekrojom wewnętrznym oraz takim samym rozstawie końcówek przyłączeniowych. To sprawia, że doskonałym zastępcą starych żeliwnych grzejników.

Ten typ grzejników najczęściej przystosowany jest do połączeń bocznych, jednak gdy zakupimy specjalny zestaw przyłączeniowy, możemy je zamontować także za pomocą przyłączenia dolnego. Jeżeli chcemy sami regulować wielkość grzejników żeberkowych (co zostało wspomniane wyżej), musimy dokupić uchwyty montażowe oraz tak zwanych korków przyłączeniowych z gwintem (lewym lub prawym) oraz odpowietrznika.

Grzejniki konwektorowe
Elementem grzejnym w tego typu grzejnikach jest tak zwana nagrzewnica w formie pętli z rury połączonej z radiatorem. Na zewnątrz wspomniany element grzejny osłania obudowa , która pełni rolę swego rodzaju komina, który niejako wymusza przepływ powietrza. Grzejniki tego typu (jak sama nazwa wskazuje) oddają ciepło głównie przez konwekcję, zatem nadają się głównie do montaży pod oknami.

Grzejniki kanałowe
Odmianą grzejników konwektorowych są tak zwane grzejniki kanałowe. Najczęściej umieszczane są pod oknami tarasowymi lub… w podłodze! Najlepiej pracują w układach ciśnieniowych, zamkniętych. Sposób podłączenia ich do instalacji grzewczej jest bardzo podobny jak montaż grzejników płytowych.

Grzejniki dekoracyjne
“Grzejniki dekoracyjne są coraz częściej wybierane przez klientów, głównie dlatego, że łączą w sobie element funkcjonalny i ozdobny. Grzejniki stają się elementem wystroju, wytwarzane są w różnorodnych formach, np. mają postać kamiennej płyty, ścianki grzewczej, czasem nawet są artystyczną konstrukcją przestrzenną, funkcjonalną rzeźbą! Do grzejników ozdobnych zalicza się również drabinkowe grzejniki łazienkowe, które łączą w sobie tak naprawdę 3 elementy: funkcjonalny (grzewczy i pozwalający na suszenie ręczników) oraz ozdobny, ponieważ są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, co pozwoli dobrać taki kolor, który idealnie skomponuje się z wnętrzem.” – tak o grzejnikach dekoracyjnych wypowiada się jeden z pracowników sklepu iTerma.pl, oferującego swoim klientom ogromny wybór znakomitych produktów, dostępnych pod adresem https://iterma.pl/grzejniki-lazienkowe-ozdobne-i-dekoracyjne,c5.html. 

W przedstawionej ofercie naprawdę jest w czym wybierać, a niektóre konstrukcje mogą być wyszukaną, a co najważniejsze funkcjonalną ozdobą mieszkania czy domu.

Przeczytaj także