Jak grzyby po deszczu

W ostatnich latach zauważamy, zdecydowany wzrost liczby powstających nowych budynków użyteczności publicznej. PKP masowo modernizuje dworce, w miastach wyrastają strzeliste biurowce, urzędy zmieniają swoje siedziby na nowocześniejsze. Podczas budowy, oprócz lokalizacji, należy wziąć pod uwagę kilka innych ważnych czynników, jak chociażby architektura bryły, estetyka i wyposażenie w nowoczesne instalacje, tak, żeby po kilku lub kilkunastu latach, budynek w dalszym ciągu był atrakcyjny i konkurencyjny. Dlatego producenci klimatyzacji, prześcigają się w dostosowywaniu swoich urządzeń do, wciąż rosnących, potrzeb.

Złapać oddech

Alergia, jako choroba cywilizacyjna nie jest nam dzisiaj obca. Coraz mniej wychodzimy na świeże powietrze, coraz dłużej przesiadując w zamkniętych i często źle wentylowanych pomieszczeniach. Dzień w dzień nieustannie wdychamy roztocza, zarodniki grzybów i pleśni, naskórek zwierzęcy i ludzki, sierść zwierząt. Nie jest to przecież obojętne dla zdrowia, zaś warunkiem dobrego samopoczucia człowieka, jak wiadomo, jest odpowiednia jakość otaczającego go powietrza, bogatego w tlen oraz komfort cieplny.

Odpowiednia temperatura i czystość powietrza

I tutaj właśnie wkracza klimatyzacja, której głównym zadaniem, za pomocą odpowiednich urządzeń, które chłodzą bądź ogrzewają pomieszczenie, w zależności od potrzeby, jest utrzymanie należytej czystości powietrza oraz jego temperatury i wilgotności w pomieszczeniach zamkniętych.

Nowoczesne systemy klimatyzacyjne wyposażone są już w specjalne filtry, które usuwają z powietrza zanieczyszczenia i zapobiegają rozprzestrzenianiu się bakterii szkodliwych dla zdrowia. ziałanie klimatyzatora opiera się na ciągłym procesie zasysania powietrza z pomieszczenia, wtłaczania go w jednostkę chłodniczą i wydmuchiwania z powrotem.

Duże znaczenie w wyborze odpowiedniej klimatyzacji ma powierzchnia wnętrza, ekspozycja na światło słoneczne, ilość oraz kierunek okien i drzwi, ilość przebywających w środku osób oraz wytwarzanie ciepła przez urządzenia elektroniczne.

Bardzo ważny jest również profesjonalny sposób montażu klimatyzatorów, dlatego zdecydowanie należy poradzić się specjalistów, którzy optymalnie dobiorą wielkość urządzenia do kubatury budynku, zagwarantują cichą pracę oraz bezawaryjność centrali. Odpowiedni dobór klimatyzacji zapewni nam odzysk energii aż do 85% oraz znacząco poprawi komfort pracy, minimalizując koszty eksploatacji.

Klimatyzacja klimatyzacji nierówna

Obecnie na rynku dostępne są urządzenia o różnym typie montażu. W małej kuchni restauracyjnej, najlepszym rozwiązaniem będzie klimatyzator okienny, tzw. compact. Montuje się go przelotowo w oknach. Posiada on funkcję chłodzenia lub chłodzenia i grzania i wyposażony jest w kratki wylotowe, regulowane w poziomie i w pionie, co pozwalają na efektywne kierowanie strumienia powietrza z możliwością dostarczenia świeżego powietrza zewnętrznego.

Zakres wydajności chłodniczo / grzewczej jest niewielki, od 2,1 kW do 7,9 kW. W salach bankietowych lepiej więc sprawdzi się klimatyzator ścienny. Jest on dwuczęściowy (jednostkę wewnętrzną montuje się na ścianie pomieszczenia, zaś zewnętrzną – np. na elewacji czy dachu). Realizujefunkcje chłodzenia, grzania, wentylowania, filtrowania i osuszania. Sterowany pilotem, daje użytkownikowi możliwość wyboru trybu pracy urządzenia, regulacji temperatury oraz sterowania czasem pracy. Zakres wydajności chłodniczo / grzewczej jest nieco wyższy niż w przypadku compactów, to jest od 2,0 kW do 8,8 kW .

W większych pomieszczeniach sprawdzą się klimatyzatory przysufitowe/przypodłogowe (split) – również dwuczęściowe (jednostka wewnętrzna do montażu pod sufitem na ścianie lub przy podłodze, jednostka zewnętrzna montowana na zewnątrz budynku (na elewacji, dachu, balkonie, itp.) Są to klimatyzatory realizujące funkcje chłodzenia, grzania, wentylowania, filtrowania i osuszania. Sterowane pilotem. Zakres wydajności, to 4,1 kW do 15,8 kW.

W biurowcach królują klimatyzatory sufitowe – kasetonowe (split) . Umieszczenie jednostki wewnętrznej w suficie pozwala na korzystniejsze rozplanowanie powierzchni użytkowej i umożliwia optymalne rozprowadzenie powietrza. Są to klimatyzatory realizujące funkcje chłodzenia, grzania, wentylowania, filtrowania i osuszania, sterowane pilotem. Zakres wydajności chłodniczo / grzewczej jest już spory, bo od 3,7 kW do 13,7 kW.

W nowoczesnych biurowcach modne natomiast są obecnie klimatyzatory kanałowe, realizujące funkcje chłodzenia, grzania, filtrowania, osuszania oraz wentylowania. Jednostkę zewnętrzną montuje się w tym przypadku poza budynkiem, zaś jednostki wewnętrzne, których można w tym przypadku zastosować kilka, w różnych pomieszczeniach, w suficie podwieszanym. Rozprowadzanie powietrza następuje poprzez system kanałów umieszczonych w suficie podwieszanym. Klimatyzatory kanałowe mogą pracować na powietrzu świeżym, wewnętrznym lub mieszanym. System ten jest ekonomiczny i dyskretny. Dzięki kanałowemu systemowi rozprowadzenia powietrza uzyskujemy optymalny rozkład powietrza w pomieszczeniach. Zakres wydajności chłodniczo / grzewczej wynosi od 2,4 kW do 18,2 kW.

Takie rozwiązanie oferuje m.in. VTSGROUP. W przypadku, gdy potrzebujemy utrzymać stałą temperaturę powietrza, np. w serwerowniach, tak, aby pracujący sprzęt nie uległ uszkodzeniu, praktycznie jedynym sensownym rozwiązaniem będzie klimatyzator wolnostojący o dużej wydajności (od 9 do 12kW).

Klimatyzacja: zaleta, czy wada?

Klimatyzacja ma chyba tyle samo zwolenników, co przeciwników. Najważniejsze, o czym należy pamiętać, to fakt, że nowoczesne klimatyzatory filtrują powietrze, eliminując bakterie i wirusy nawet do 99,99%. Oprócz tego skutecznie usuwają zapach dymu papierosowego, poprzez rozkład cząsteczek zapachowych. Ogromną zaletą jest również fakt wypełnienia oczyszczanego powietrza jonami ujemnymi, takimi, jakie występują w lasach i w pobliżu górskich strumieni.

Największym chyba minusem klimatyzacji natomiast jest to, iż bardzo wysusza ona powietrze, czego efektem jest tracenie wody przez naszą skórę.

Dowiedziono również, że optymalną temperaturą dla człowieka są 20-24 stopnie Celsjusza. Ustawiając klimatyzację na niższą temperaturę, bądź wchodząc do klimatyzowanego pomieszczenia bezpośrednio z upału, niestety narażamy się na przeziębienie.

Artykuł został przygotowany przez firmę VTSGROUP, wiodącego producenta systemów klimatyzacji, urządzeń wentylacyjnych i grzewczych.

Przeczytaj także