Kiedy warto zainwestować w odkurzacz centralny

Każdy z nas miał do czynienia ze sprzątaniem i zachowaniem czystości w swoim otoczeniu, mieszkaniu, domu. Wielu z nas również narzekało na swój odkurzacz, bo głośny, albo zbyt ciężki lub też zbyt szybko napełniał się worek, a akurat zapomnieliśmy kupić zapasowych. Otóż wiele osób nie wie, iż jest sposób, by wyeliminować wszystkie te denerwujące czynniki. Jaki?

Jest to odkurzacz centralny, któy można zamówić m.in. na stronie http://www.odkurzacz-centralny.eu/. Mało, że z powodzeniem zastępuje tradycyjne urządzenia, to w dodatku jego użytkowanie przynosi same pozytywne aspekty. Ale o tym za chwilę. Najpierw przedstawimy ogólny zarys budowy takiego odkurzacza.

Składa się on z jednostki centralnej (usytuowanej w garażu, bądź pomieszczeniu gospodarczym), systemu instalacji (ukrytych w ścianach i posadzkach budynku) oraz gniazd ssawnych (umieszczonych na ścianach pomieszczeń). Do tych właśnie gniazd podpinamy wąż, o długości 9 metrów, którym dotrzeć możemy w każdy punkt mieszkania. Szczotki również są dostosowane do poszczególnych powierzchni, tak więc inną posprzątamy terakotę, a innej użyjemy do czyszczenia dywanów, itd.

Teraz kilka słów o zaletach odkurzaczy centralnych.

Pierwszym i chyba najważniejszym walorem jest cisza panująca podczas jego użytkowania. Cały hałas przecież istnieje wyłącznie tam, gdzie zainstalowana jest jednostka centralna, która przefiltrowuje zassane z pomieszczeń powietrze, które po takim oczyszczeniu zostaje wydmuchiwane na zewnątrz budynku. Drugim atutem takiego sprzętu jest to, iż nie musimy dźwigać ani „ciągać” za sobą całego odkurzacza z piętra na piętro lub z jednego pomieszczenia do drugiego. Lekka rura, którą podpinamy do gniazd ssących to nie to samo, co kilkukilogramowy tradycyjny sprzęt. Kolejnym plusem, dla niektórych osób bardzo ważnym, będzie też fakt całkowitego oczyszczania pomieszczeń z kurzu i roztoczy. Szczególnie istotna jest to kwestia jeśli chodzi o osoby z przeróżnymi alergiami, których niestety przybywa tak w Polsce, jak i na świecie. Odkurzacz centralny, w którym prędkość zasysanego powietrza wynosi około 100 km/h całkowicie pozbawia nasze mieszkania tych szkodliwych czynników. Dodatkowo wspomnieć należy, iż dzięki temu, że całe zassane powietrze trafia bezpośrednio do jednostki centralnej, zapobiegamy recyrkulacji powietrza, a więc nie ma możliwości by w sprzątanych pomieszczeniach, był wyczuwalny jakikolwiek brzydki zapach, wydobywający z się z wielu zwykłych odkurzaczy. W tym miejscu warto wspomnieć, iż wyróżniamy trzy rodzaje filtracji, a więc tyle samo rodzajów jednostek centralnych. Są to odkurzacze z separatorem cyklonicznym, z separatorem cyklonicznym typu split oraz jednostki z workiem odwróconym.

Oprócz wspomnianych wcześniej atrybutów, odkurzacze centralne posiadają dodatkowo szufelki automatyczne, montowane np. na cokołach szafek kuchennych. Wystarczy podmieść nieczystości pod szafkę, włączyć taką szufelkę, a wszystkie śmieci zostaną wessane tak, jak przy użyciu węża ssącego, jednak bez konieczności jego używania. Montowane są również często w wiatrołapach, by bez problemu można było się pozbyć piasku wniesionego z zewnątrz.

Przeczytaj także