Jak optymalnie dobrać osuszacz powietrza do warunków mieszkalnych?

W okresie jesienno-zimowym wnętrza wietrzone są stosunkowo rzadko. Konieczność prania i gotowania prowadzi jednak do powstawania wilgoci. Jej nadmiar wywołuje u domowników problemy z zatokami i astmę, a także sprzyja powstawaniu brzydkich zapachów. W takich warunkach wskazane jest zastosowanie urządzenia, które osusza powietrze. Przydaje się ono także podczas remontu, ponieważ przyspiesza schnięcie farb i tynków.

Rodzaje urządzeń osuszających powietrze

Osuszacze kondensacyjne wyposażone są w kompresor. Powołując się na informacje z https://www.ponako.pl/osuszacze-pomieszczen/, zasysa on powietrze i doprowadza do jego skraplania, a następnie odprowadzenia do zbiorniczka pod postacią wody. Wydajność urządzenia zależy od wilgotności i temperatury pomieszczenia – warunki optymalne to wilgotność 80 proc. i temperatura ok. 30 st. C. Modele absorpcyjne posiadają natomiast pokryty odpowiednią substancją rotor. Przechodząc przez ten element, woda również ulega skropleniu i przenoszona jest do zbiornika na wodę. Tego rodzaju modele wydmuchują cieplejsze powietrze, dzięki czemu dodatkowo ogrzewają pomieszczenie. Absorpcyjny osuszacz powietrza działa niezależnie od poziomu wilgotności i temperatury.

Sprawność i przepływ powietrza

Aby sprzęt osuszający powietrze dobrze spełniał swoje zadanie, powinien cechować się wysoką sprawnością. Parametr ten podawany jest w litrach na dobę. W małych wnętrzach, z powodzeniem sprawdzi się osuszacz powietrza o wydajności 5 l na dobę. Aby osuszać powietrze w całym mieszkaniu, należy rozejrzeć się za modelem o wydajności ok. 10 l na dobę. Najbardziej wymagające są większe lokale oraz domy – w takich warunkach niezbędne jest urządzenie o sprawności 15-20 l na dobę. Nie bez znaczenia pozostaje także przepływ powietrza, podawany w metrach sześciennych na godzinę. Im większy, tym lepiej osuszacz sprawdzi się w mocno zawilgoconym wnętrzu.

Pobór mocy, poziom hałasu i wielkość zbiornika

Kolejny ważny parametr urządzenia to pobór mocy, który może wynieść od 200 do 800 W. W tym przypadku warto mieć na uwadze kwestie ekonomiczne. Dobry osuszacz powietrza nie powinien też generować zbyt dużego hałasu – optymalne parametry dla większości zastosowań ok. 40-60 dB. Ostatnia cecha urządzenia to wielkość zbiornika na wodę. W mniejszych osuszaczach stosowane są pojemniki od 0,5 do 2,5 l, a w większych – od 6 do 8 l. Warto pamiętać, że im większy zbiornik, tym z reguły mniejsza częstotliwość odprowadzania cieczy.

Przeczytaj także