Jak stworzyć własną donicę betonową i dlaczego warto?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak przekształcić starą donicę w coś pięknego, przy użyciu łatwego w użyciu betonu – jesteś w dobrym miejscu. Jedna taka donica betonowa może dać naprawdę wiele tekstury i uroku do Twojego otoczenia na zewnątrz.

Dlaczego donica betonowa DIY to dobry pomysł?

Jeśli masz dość drogich, cienkich doniczek, które przewracają się podczas wichury i zamarzają w zimie, rozważ wykonanie własnych domowych garnków betonowych. Po wymyśleniu formy możesz zrobić tyle garnków, ile chcesz! Solidne donice betonowe:

  • są niedrogie,
  • będą służyć przez wiele lat.

Najważniejsze jest jednak wiedzieć, od czego zacząć, by taka donica betonowa stała się faktem, a nie tylko marzeniem o designerskim dodatku do wnętrz.

Jak samodzielnie zrobić donicę betonową?

Zacznij od tego, by stworzyć formę do swojej betonowej doniczki. Użyj dwóch identycznych pojemników, z których jeden jest nieco większy od drugiego. Na przykład użyj dwóch misek lub dwóch wiader, o ile mniejszy pojemnik jest co najmniej o centymetr mniejszy od większego pojemnika. Możesz również zbudować kwadratowe lub prostokątne pojemniki ze sklejki.

Następnie, pokryj wnętrze pojemnika zewnętrznego i zewnętrzną stronę pojemnika wewnętrznego olejem kuchennym lub nieprzywierającym sprayem do gotowania. W przypadku pojemników drewnianych – lepiej będzie, jeśli użyjesz pasty woskowej. Wytnij, co najmniej dwa lub trzy kawałki rury PVC. Kawałki rury, które zostaną użyte do wykonania otworów drenażowych w betonowych doniczkach, powinny mieć około 5 cm długości.

Załóż rękawiczki, aby chronić ręce przed mieszanką betonową. Należy wymieszać odpowiednią ilość betonu szybkowiążącego zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. W razie potrzeby dodaj konkretny kolor właśnie na tym etapie. Wlej 5 cm mieszanki betonowej do większego pojemnika. Wbij kawałki rury w beton w odstępach od 7 do 10 cm) między każdą rurą. Wygładź beton wokół kawałków rury, ale nie zakrywaj rury, ponieważ muszą pozostać otwarte, aby utworzyć otwory drenażowe.

Ostrożnie umieść mniejszy pojemnik na betonie pośrodku większego pojemnika. Wciśnij mniejszy pojemnik w beton, aż spód mniejszego pojemnika oprze się na rurach.

Donica betonowa homemade – co dalej?

Dokończ dodawanie mieszanki betonowej do przestrzeni pomiędzy większym i mniejszym pojemnikiem. Lekko odbij pojemnik na twardej powierzchni, aby osadzić beton, a następnie dodaj więcej, aby doprowadzić beton do górnej części pojemnika. Wygładź wszystko za pomocą szpachelki. Całość odstaw na 24 godziny – po tym czasie Twoja pierwsza, własnoręcznie wykonana donica betonowa stanie się faktem!

Przeczytaj także