Kominek na miarę naszych oczekiwań

Marzy nam się nowoczesny kominek? Zrealizujmy to marzenie. Mnogość nowatorskich rozwiązań pozwala na zainstalowanie kominka w niemal każdym domu i mieszkaniu. Zidentyfikujmy swoje podstawowe oczekiwania: w którym pomieszczeniu chcemy postawić kominek i jaką funkcję będzie pełnił: dekoracyjną (wówczas dokładnie przeanalizujmy designe) czy dodatkowego źródła ciepła (ile pomieszczeń ma ogrzewać)? Nie bez znaczenia jest również budżet, jakim dysponujemy.

Jak wybierać?

Jeżeli zdecydowaliśmy się zainstalować kominek w roli uzupełniającego źródła ciepła (wedle przepisów kominek nie może być jedynym ani głównym systemem grzewczym w domu) – dopasujmy moc wkładu do kubatury pomieszczenia (lub pomieszczeń), które chcemy dogrzać. Przyjmuje się, że w dobrze ocieplonym domu, z pomieszczeniami o standardowej wysokości – 1kW pozwala ogrzać około 10 m2 powierzchni (czyli wkład kominkowy o mocy np. 12kW poradzi sobie z ogrzaniem domu o powierzchni około 120 m2). Kominek sam w sobie ogrzewa tylko pomieszczenie, w którym stoi (ciepło wydostaje się z zakratowanych otworów znajdujących się najczęściej w górnej części obudowy). Możemy jednak ogrzać kilka dodatkowych pokoi i np. łazienkę jeśli podłączymy do kominka system rozprowadzania ciepłego powietrza, a wybierając kominek z płaszczem wodnym – ogrzejemy wodę w instalacji c.o..

Domowe ognisko – dobrze dobrane

Bez względu na to czy kupujemy kominek do mieszkania czy kominek do domu – musimy posiadać odpowiednio przygotowane przewody kominowe (dlatego kominek najlepiej zaplanować w fazie powstawania projektu budynku mieszklanego!). Przewody kominowe można montować wewnątrz istniejącego komina lub wykonać dodatkową instalację wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Jeżeli w wybranym pomieszczeniu nie mamy miejsca na wymarzony kominek – możemy zastąpić go mniejszym gabarytowo piecem wolnostojącym (czyli tzw. „kozą”).

Ważne detale

Kominek powinien cieszyć nasze oko – wybierzmy więc taki, który stylistycznie będzie pasował do wnętrza naszego domostwa. Wkłady kominkowe są żeliwne i zamykane żaroodporną szybą (najlepiej wybrać tę samoczyszczącą się). Wkłady mogą być m.in. jednostronne (szyba jedynie od frontu), czy narożne (dwie szyby) – zdecydujmy się na model, który najlepiej wypełni przestrzeń, a ogień będzie widoczny z kluczowych miejsc w pomieszczeniu (np. z kanapy). Ukoronowaniem naszych zakupów będą akcesoria kominkowe: kosz do noszenia i przechowywania drewna, podstawowe narzędzia na praktycznym stojaku, maty i osłony (pamiętajmy o nich gdy w domu przebywają dzieci!). Niezbędne będą również odpowiednie środki do czyszczenia kominka (wnętrza, szyby i obudowy). 

Przeczytaj także