Marzenie o własnym domku jest bliżej niż myślisz!

Wiele osób marzy o posiadaniu własnego domu, ale nawet nie próbuje tego pragnienia urzeczywistnić. Dlaczego? Najczęściej z powodu przekonań dotyczących wysokich kosztów i długiego czasu trwania takiej budowy. Niewiele osób wie, że dom można postawić w ciągu kilku miesięcy i to przy kosztach poniżej 100 000 zł. Myślicie, że to w Polce niemożliwe? Przeczytajcie ten artykuł do końca, a przekonacie się, że to prawda.

Domy murowane

Kluczem do wszystkiego jest odpowiednia technika budowy i materiały.  W tradycyjnej murowanej konstrukcji domu wszystkie elementy są budowane na mokro, co bardzo wydłuża proces. Taki budynek trzeba budować powoli i dać czas na odpowiednie wyschnięcie wszystkich zapraw. Dlatego budynek murowany dopiero po kilku latach nie ma tzw. wilgoci technicznej i nabiera odpowiednich właściwości mechanicznych i termoizolacyjności. Warto też dodać, że taki budynek jest ciężki, dlatego musi mieć solidne fundamenty.

Technologia szkieletowa

Budownictwo szkieletowe to atrakcyjna alternatywa. Tutaj zamiast cegieł, pustaków, betonu i zaprawy murarskiej ściany są wykonane z płyt cementowych na szkielecie, najczęściej drewnianym. Jest to zdecydowanie lżejsza konstrukcja, więc fundamenty mogą, być zdecydowanie mniejsze. Technologia szkieletowa ma też tę przewagę, że prefabrykaty całych ścian można wykonać z niemalże laboratoryjną precyzją w fabryce. W takich przypadkach budynek powstaje czasami w dosłownie kilka dni. Kluczem do wszystkiego jest dobre zaprojektowanie domu i dokładne przygotowanie fundamentów i instalacji. Jeśli wszystko jest prawidłowo wykonane, to powstawanie domu przypomina trochę układanie puzzli. Z kilku idealnie pasujących do siebie części tworzy się spójna i stabilna całość. Trzeba tu zauważyć, że taka budowa domu jest nawet kilkukrotnie tańsza w porównaniu z domem murowanym. Aby dowiedzieć się więcej o właściwościach budynków tworzonych w technologii szkieletowej, warto zajrzeć tutaj. http://siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/strefaeksperta/technologieszkieletowe-a-technologie-murowe-porownanie

Przeczytaj także