Montaż rekuperacji

Rekuperacja, czyli energooszczędna wentylacja mechaniczna, która nie dość, że pozwala na obniżenie zużycia energii przez budynek, ale także, np: pozwala utrzymać wysokiej jakości powietrze. Dobrze wiadomym faktem jest, że czyste powietrze, w którym zdrowo się oddycha, jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

Człowiek pobiera tlen z powietrza, gdzie jest około 20% tlenu. Natomiast w wydychanym powietrzu jest około % dwutlenku węgla. Gdy nie ma świeżej wymiany w powietrzu, następuje wzrost dwutlenku węgla, przy którym wraz ze wzrostem jego stężenia w powietrzu, zwiększa się negatywny wpływ na organizm ludzki.

Taką wymianę zapewnia rekuperator. Dzięki niemu w powietrzu utrzymuje się niski poziom dwutlenku węgla, a jednocześnie dostarczając czystego powietrza do budynku, dzięki odpowiedniej jego filtracji. Dobra wentylacja wymaga spełnienia pewnych warunków. Aby zapewnić efektywność w zakresie oszczędności energetycznej, należy wybrać odpowiedni rekuperator.

Ważne elementy techniczne na jakie należy zwrócić uwagę to: sprawność centrali wentylacyjnej, wentylatory (rekuperator będzie pracował w trybie ciągłym), obudowa (w celu zapewnienia odpowiedniej akustyki i izolacji termicznej), spręż centrali (w celu określenia siły z jaką urządzenie będzie zasycać powietrze oraz “pompować” powietrze w przewody wentylacyjne. 

Montaż rekuperatora wymaga spełnienia pewnych podstawowych zasad, od których zależy skuteczność wentylacji. Jedną z nich jest zastosowanie odpowiednich przewodów, odpowiadających za doprowadzanie i odprowadzanie powietrza. Zazwyczaj taką wentylację montuje się na poddaszu lub w piwnicy. Instalacja wentylacyjna przez którą odbywa się transport powietrza działa na zasadzie transportu powietrza przez kanały wentylacyjne, przy czym należy odróżnić: 

  • Kanały nawiewne gdzie jak sama nazwa wskazuje powietrze jest nawiewane. Nawiew trafia do czystych pomieszczeń, typu salony.
  • Kanały wywiewne, gdzie kierunek ruchu powietrza jest przeciwny i odbywa się z pomieszczeń bardziej zamkniętych o słabszej cyrkulacji powietrza jak: toaleta czy garderoba. Powietrze wraca do rekuperatora, gdzie zachodzi proces odzyskania energii. 

Budynki, domy, w których taka instalacja jest montowana mają zapewniony przepływa powietrza w każdym pomieszczeniu, ale aby to sprawnie działało jest niezbędne odpowiednie rozmieszczenie przewodów wentylacyjnych, w których powietrze jest kierowane z pomieszczeń i do pomieszczeń, jednocześnie docierając do każdej części pomieszczenia. 

Sprawna i dobra instalacja nie tylko zapewni energetyczną oszczędność, ale i zapewni komfortową klimatyzację pomieszczeń.

Przeczytaj także