Na czym polega malowanie proszkowe?

Metoda malowania proszkowego nie jest znana tak powszechnie, jak sposoby wykorzystujące tradycyjną mokrą farbę. W związku z tym niewiele osób wie, na czym polega ten rodzaj malowania. Często nazywany jest malowaniem na sucho, ponieważ nie wymaga użycia wody. Farbę nanosi się na metalowe elementy i konstrukcje w formie proszku, posiadającego odpowiednie właściwości. Dowiedz się, czym jeszcze charakteryzuje się malowanie proszkowe i jakie są jego zalety.

Czym jest malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe jest bardzo często wykorzystywane przy przedmiotach metalowych. Po nałożeniu farby na konkretne elementy powłoka zostaje utwardzona w specjalnym piecu. Z tego powodu ten sposób jest bardzo popularny w naprawdę wielu branżach. Na szeroką skalę używa się go przy produkcji mebli metalowych. Większość wyposażenia sklepów czy magazynów jest malowana właśnie tą metodą, ponieważ łączy ona wysoką praktyczność z estetycznym wykonaniem.

Etapy malowania proszkowego

Cały proces malowania proszkowego można podzielić na kilka etapów. Obejmują one przygotowanie elementu, nanoszenie farby oraz utwardzanie jej na powierzchni. Aby efekt był satysfakcjonujący, należy poświęcić dużo uwagi i staranności każdemu z nich.

  1. Przygotowanie do malowania polega na usunięciu wszystkich zanieczyszczeń z metalu, aby zapewnić dobrą przyczepność farby. Zazwyczaj odbywa się to przy pomocy obróbki chemicznej i płukania wodą demineralizowaną.
  2. Następnym etapem jest nakładanie farby sposobem natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Dzięki tym metodom proszek błyskawicznie przyczepia się do powierzchni. Wykorzystane mogą zostać różne rodzaje farb.
  3. Ostatni etap to utwardzenie nałożonej farby. Odbywa się to poprzez umieszczenie metalowego przedmiotu w piecu lakierniczym. W nim powłoka ulega stopieniu, a później twardnieje. Proces ten trwa około 20 minut.

Przyrządy do malowania proszkowego można bez problemu dostać w sklepach budowlanych. Jednak używanie ich na własną rękę może być ryzykowne. Oczyszczanie i malowanie tą metodą wymaga większej precyzji niż w przypadku tradycyjnych sposobów. Dlatego warto skontaktować się z firmą Konstalmet. Specjaliści zadbają o najlepsze wykonanie i długotrwałość powłoki.

Malowanie proszkowe
Obraz Dewald Van Rensburg z Pixabay

Zalety malowania proszkowego

Najważniejszym atutem malowania proszkowego jest wysoka odporność na zniszczenia. Przy użyciu tradycyjnych metod malowania proces zużycia powłoki zaczyna się bardzo szybko. Łatwo można też zaobserwować pęknięcia i inne zmiany w strukturze. Farba proszkowa odporna jest na działanie czynników zewnętrznych takich jak wilgoć, promienie słoneczne czy zmiany temperatury. Dodatkowo niestraszne jej są żadne chemikalia, korozja czy też różne uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu malowanie proszkowe jest idealne do elementów przebywających w trudnych warunkach.

Czy malowanie proszkowe się opłaca?

Na pierwszy rzut oka widać, że malowanie proszkowe jest droższą metodą niż to tradycyjne, które wykorzystuje mokrą farbę. Jest to jednak bardzo mylące, gdyż w dłuższej perspektywie to pierwsze okazuje się zdecydowanie bardziej ekonomiczne. Ma na to wpływ głównie trwałość powłoki utwardzonej w piecu lakierniczym. Farba proszkowa charakteryzuje się też dużą grubością, przez co nie ma konieczności nakładania kilku warstw. Nie trzeba też stosować żadnego podkładu. Pomalowana tym sposobem powierzchnia pozostaje gładka i lśniąca przez długi czas, nie tracąc przy tym oryginalnego koloru.

Przeczytaj także