Zalety budownictwa drewnianego

Drewno jest naturalnym surowcem wykorzystywanym w budownictwie od wieków. Pierwsze obiekty jeszcze w zamierzchłych czasach były z niego wznoszone. Trzeba jednocześnie podkreślić, że materiał ten ma niezwykłe cechy ekologiczne, wpływa pozytywnie na zdrowie, jak i samopoczucie mieszkańców. Posiada zdolność do samoregulacji wilgoci. Parametry, jakie posiada gwarantują stworzenie budynku trwałego, niezawodnego i atrakcyjnego pod względem wizualnym.

Zdrowy mikroklimat w budynkach drewnianych

Drewno stwarza wyjątkowo przyjazny dla zdrowia i samopoczucie mikroklimat, którego nie da się uzyskać budując dom z innych materiałów. Wnętrze budynku jest jak najbardziej przyjazne dla mieszkańców, pięknie tam pachnie, a ponadto nie ma problemu z nadmierną wilgocią.

Niezależnie od tego, jaki gatunek drewna wybierzesz na budowę domu, uzyskasz właśnie takie rezultaty. Ważne jest jednak, aby kupować materiały budowlane od sprawdzonych dostawców, a jedną z polecanych firm jest zdecydowanie Best Timber Polska. W jej ofercie znajdziesz najwyższej jakości drewno konstrukcyjne, idealnie przygotowane, poddawane profesjonalnemu procesowi obróbki. Gwarantuje stworzenie domu trwałego przez wiele lat.

zdj. besttimberpolska.pl
zdj. besttimberpolska.pl

Dom, który jest energooszczędny

Domy szkieletowe to najcieplejsze domy. Dlaczego? Ponieważ same ściany są bardzo dobrymi izolatorami ciepła, a jeżeli dojdzie do tego jeszcze właściwie dobrana izolacja termiczna, można osiągnąć najlepsze rezultaty z możliwych. Ściany w tych budynkach stanowią naturalną przegrodę, nie kumulują w sobie energii, ale gwarantują wytworzenie bardzo dobrych warunków wewnątrz budynku. Zimą jest w nich ciepło nawet pomimo zmniejszenia intensywności ogrzewania, a latem przyjemnie chłodno. Dzięki tym właściwościom, znacząco zmniejszają się rachunki za ogrzewanie, ale też nie ma konieczności korzystania w pełnym wymiarze z klimatyzacji, która czerpie prąd.

Dom, który powstaje w kilka miesięcy

3 dni trwa składanie budynku o powierzchni 150 m2. Jeżeli do tego doliczyć czas oczekiwania na gotowe elementy, wykonania fundamentów oraz wykończenia wnętrz, dom z drewna powstaje w zaledwie kilka miesięcy. Jeżeli zależy ci na czasie, jest to technologia, na którą warto postawić.

Domy z drewna konstrukcyjnego buduje się tak szybko, ponieważ prace mokre są tu ograniczone do wykonania fundamentów. Nie trzeba czekać na wyschnięcie poszczególnych partii, składanie gotowych elementów przebiega bardzo szybko. Po wybudowaniu obiekt jest od razu gotowy do zamieszkania.

Trzeba jednocześnie podkreślić, że dom w technologii drewnianej można budować przez cały rok. Ograniczeniem nie jest nawet zima, jeżeli nie występują intensywne opady deszczu czy też duże mrozy uniemożliwiające wykonywanie obowiązków na zewnątrz. Przy łagodnych zimach z powodzeniem można stawiać drewniane konstrukcje, bez wpływu na ich parametry techniczne. Tak naprawdę jedynie wykonanie fundamentów wymaga odpowiedniej temperatury określanej przez producenta.

Lekka konstrukcja, która charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością

Niech nikogo nie zwiedzie, że domy z drewna uważane są za lekkie. Konstrukcje są bardzo wytrzymałe, dzięki solidnym ścianom zewnętrznym, a także zastosowaniu najlepszej jakości materiałów. Są one elastyczne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Drewno konstrukcyjne ma wytworzoną naturalną odporność na ogień, a ponadto nie niszczy go czas. Budynki tego typu sprawdzają się bardzo dobrze na trudnych terenach pod względem wymagań gruntowych i hydrologicznych, ponieważ nie stanowią aż tak dużego obciążenia dla terenu.

Co więcej, konstrukcja ścian zewnętrznych domów szkieletowych jest wypełniana izolacją termiczną, co ogranicza ich grubość. Tym samym użytkownik zyskuje dodatkową przestrzeń, większą nawet o 10% niż w domach murowanych przy takich samych wymiarach.

Solidnie wybudowany dom w technologii szkieletowej nie jest podatny na wichury, huragany oraz inne czynniki atmosferyczne. Możesz z powodzeniem w nim zamieszkać i cieszyć się z niezwykłego wpływu na twoje zdrowie, jak i dobre samopoczucie.

Wpływ domów drewnianych na środowisko naturalne

Drewno jest odnawialnym materiałem budowlanym. Charakteryzuje się ujemną emisją CO2. Konstrukcje drewniane ani w momencie produkcji, ani podczas montażu nie stwarzają zagrożenia ekologicznego, dlatego są tak polecane fanom ochrony środowiska.

Każdemu, komu bliski jest zrównoważony rozwój oraz odpowiednie gospodarowanie zasobami powinien zdecydować się na zbudowanie domu w technologii drewnianej. Dziś dostępnych jest tak wiele możliwości technologicznych, że jak najbardziej warto stawiać na propozycje oferowane przez producentów. Otrzymasz drewno konstrukcyjne najwyższej jakości, dzięki któremu zbudujesz dom w stu procentach dostosowany do swoich potrzeb.

Budownictwo drewniane z roku na rok rozwija się coraz bardziej, a ekologiczne czynniki jak najbardziej przemawiają na jego korzyść. Nikt już nie jest skazany na budowę domu murowanego. Drewno posiada niesamowity urok, któremu trudno się oprzeć, dlatego jest odpowiedzią na potrzeby wszystkich zwolenników naturalnych rozwiązań.

Przeczytaj także