Wybór bramy do garażu

Brama chroni garaż na wiele sposobów. Dzięki niej przechowywane tam przedmioty są zabezpieczone przed kradzieżą, skrajnymi temperaturami czy nadmierną wilgocią. Pełni ona także funkcje estetyczne, urozmaica elewację domu, a zarazem powinna się z nią komponować.

Obecnie na rynku, dostępnych jest kilka modeli bram. Popularnością cieszą się przede wszystkim rozwiązania zautomatyzowane i niewymagające dodatkowego miejsca przed garażem.

Na niewielkim podjeździe

Rzadko który właściciel domu ma do dyspozycji dużą działkę z okazałym podjazdem. Najczęściej mieści on jedno auto, więc nie jest przesadą stwierdzenie, że liczą się tam nie tyle metry, co centymetry. Między innymi z tego względu inwestorzy decydują się na bramy segmentowe lub rolowane. Modele uchylne wymagają podczas otwierania nieco miejsca, więc nie sprawdzą się na wyjątkowo krótkim podjeździe. Ani wówczas gdy garaż przylega do chodnika. Rozwiązaniem problemu krótkiego podjazdu lub jego braku są zatem albo bramy segmentowe, albo rolowane. W Polsce zdecydowanie chętniej wybiera się te pierwsze, zapewne z uwagi na szerszą ofertę rodzimych producentów.

Zabezpieczenie przed chłodem

Klimat umiarkowany nie należy do najłatwiejszych, jeżeli chodzi o utrzymanie komfortowych warunków termicznych w domu. Latem bywa tam gorąco na skutek napływu gorącego powietrza z zewnątrz, zimą natomiast bez warstwy ocieplenia murów łatwo o spadek temperatury wewnątrz. Bramy garażowe połączone z domem tworzą przedłużenie elewacji, powinny być zatem odpowiednio zabezpieczone warstwą termoizolacyjną. Pod tym względem na uwagę zasługuje model segmentowy, uzupełniony warstwą pianki poliuretanowej.

Garażowa estetyka

Brama do garażu najczęściej komponuje się z drzwiami wejściowymi. Warto zadbać o wykorzystanie takiej samej palety barw, a także konsekwencję stylistyczną. Dobrze prezentują się, chociażby segmentowe bramy garażowe uzupełnione przeszkleniami pasującymi do szyb w drzwiach wejściowych. Taka harmonia początkowo może wydawać się zbytecznym kosztem, ale po zamontowaniu poszczególnych elementów całość wygląda profesjonalnie. Poza walorami wizualnymi inwestujący w bramę garażową powinni wziąć pod uwagę także to, czego nie widać. Mechanizm sterujący, prowadnice czy zabezpieczenia linek muszą być najwyższej jakości.

Przeczytaj także