Wybierz rolety ze względu na swoje potrzeby

Rolety zewnętrzne można wybierać z różnych powodów. Najbardziej prozaicznym jest ochrona przeciwsłoneczna. Można również wybrać rolety antywłamaniowe, jeśli to właśnie zwiększenie bezpieczeństwa jest powodem montowania tego typu rolet. Inną z możliwości jest zwiększenie termoizolacyjności budynku. W tym przypadku należy zamontować rolety termoizolacyjne. Wszystkie różnią się budową, a także ceną. Warto poznać ich charakterystykę.

Tradycyjne rolety chroniące przed nadmiarem promieni słonecznych

Rolety, które nie mają żadnych dodatkowych właściwości, poza ochroną przed nadmiernym nasłonecznieniem zbudowane są z lamelek aluminiowych lub plastikowych i nie posiadają dodatkowej warstwy ocieplenia. Ich zaletą jest jednak również to, że mogą częściowo wyciszać przed hałasem dochodzącym z zewnątrz, np. niwelować odgłos padającego deszczu.

Rolety antywłamaniowe – większa pewność dla domów parterowych i mieszkań na parterze

Czasy, w których włamania są częste wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Wiele osób stosuje drzwi antywłamaniowe o dodatkowych ryglach bądź okna z klamką zamykaną na zamek czy wzmocnioną szybą. Jeśli ktoś chce mieć jeszcze większą pewność trudności w sforsowaniu domu od strony okien, stosuje rolety zewnętrzne antywłamaniowe. Posiadają one wzmocniony aluminiowy płaszcz, a dodatkowo bolce antywyważeniowe czy dolny rygiel mocujący. W kasecie znajduje się blokada uniemożliwiająca podniesienie rolety od zewnątrz, podobnie jest w przypadku prowadnicy. Sforsowanie rolety RC6 trwa najdłużej bo kilkanaście minut. To pozwala skutecznie zniechęcić potencjalnego złodzieja, zwłaszcza w przypadku zastosowania okien antywłamaniowych najwyższej klasy, których sforsowanie trwa nawet 20 minut. W tym przypadku można zdecydować się nawet na rolety antywłamaniowe nieco niższej klasy.

Rolety termoizolacyjne – mostki termiczne zostają zniwelowane

W przypadku termomodernizacji budynku i montaży rolet zewnętrznych koniecznie należy wybrać takie, które również mają właściwości niwelujące ubytek ciepła podobnie, jak okna. Oczywiście jest to również pewien sposób na poprawę tego parametru bez wymiany okien. Takie rolety wykonane są z polichlorku winylu lub aluminium i wypełnione materiałem izolacyjnym, zwykle pianką poliuretanową. Najlepszej jakości rolety termoizolacyjne mogą zniwelować mostki termiczne nawet o 50%. dodatkowo lepiej niż inne rolety niwelują hałas, nawet o 10 db. Stąd jeśli jest to drugie z kryteriów, to zdecydowanie warto wybrać właśnie ten model rolet.

Cennik rolet – jakie wybrać w zależności od budżetu?

Jeśli zależy ci na najbardziej ekonomicznym rozwiązaniu, to najlepszym rozwiązaniem będą zwykłe rolety z ręcznym mechanizmem. Oczywiście najdroższą opcją jest automatyczne podnoszenie rolety sterowane elektrycznie. Najwięcej zapłacimy za rolety antywłamaniowe lub termoizolacyjne najwyższej klasy z mechanizmem elektrycznym. Takie rolety mogą być zasilane z sieci elektrycznej lub dzięki baterii słonecznej umieszczonej w kasecie.

Przeczytaj także