Stal nierdzewna w nowoczesnych wnętrzach

Architekci wnętrz dawno odkryli, że stal nierdzewna to znakomity materiał dekoracyjny, ale nie od razu znalazł on miejsce w ich projektach wnętrz, bo tak jak wszystko – musiał poczekać na swoją kolej. Gdy tylko w mieszkaniach, apartamentach i domach zagościł nowoczesny styl, za którym podążył niemal natychmiast minimalizm i industrializm, elementy dekoracyjne ze stali nierdzewnej stały się głównymi akcentami określającymi charakter wielu pomieszczeń i przestrzeni użytkowych.

Metaliczny połysk stali nierdzewnej sprawia, że skupiamy na nim uwagę. Jest on bardzo mocnym elementem w każdym wnętrzu, ale przecież o to chodzi. Zazwyczaj prosta, a wręcz ascetyczna forma tych detali sprawia, że pomieszczenia nabierają elegancji, pewnego wyrafinowania, które nadaje im wręcz ekskluzywny charakter. Podążając za tym tokiem rozumowania, projektanci wprowadzili stal nierdzewną do salonów, do kuchni i łazienek, a elementy dekoracyjne, instalacje, balustrady, a nawet meble i schody zdobią nowoczesne wnętrza.


Salon i stal nierdzewna


Do budowy instalacji dekoracyjnych i jako elementy wykończeniowe stosuje się różne rodzaje stali nierdzewnej. Może to być stal szlifowana, polerowana lub błyszcząca. Najczęściej łączona jest z innymi materiałami, tworząc zarówno użytkowe elementy wyposażenia, jak i typowo dekoracyjne instalacje, których czasem nie powstydziłyby się galerie sztuki.


Najczęściej stal nierdzewną łączy się ze szkłem, uzyskując w ten sposób efekt nieco chłodny, ale niezwykle elegancki efekt. Najlepszym przykładem mogą tu być balustrady schodów, balkonów czy antresoli. Jeśli efekt ma być cieplejszy, to stal nierdzewną łączy się z drewnem. Wnętrza stają się wówczas bardziej przytulne. Takie rozwiązanie bardzo często stosowane jest przy schodach, gdzie stopnie są drewniane, a balustrady ze stali nierdzewnej. Często też spotykamy elementy stalowe tworzące konstrukcje dekoracyjne w pomieszczeniach z drewnianą podłogą. Fronty mebli to z kolei najczęściej połączenie stali nierdzewnej ze szkłem i to często tym mlecznym, bo na takim tle stal wyróżnia się najbardziej.


Stal nierdzewna w kuchni


W tych pomieszczeniach stal nierdzewna od dawna jest symbolem nowoczesnego wnętrza, a jej elementy ożywiają pomieszczenia. W modnych, minimalistycznych kuchniach urządzenia ze stali nierdzewnej i inne elementy z tego materiału są jedynymi elementami ozdobnymi. Okapy kuchenne o futurystycznych kształtach, ogromne lodówki, czy chociażby stojaki na wino przykuwają uwagę. I choć niektórzy zarzucają takim kuchniom nieco „laboratoryjną” atmosferę, to są one teraz bardzo modne i coraz częściej spotykamy je w domach. Kuchenne szafki o frontach wykonanych z kątowników stalowych, w których osadzono szkło mleczne, będą królowały z pewnością jeszcze bardzo długo.

Artykuł powstał dzięki współpracy z Nova Trading

Przeczytaj także