Tunele foliowe – lepsze rozwiązanie niż szklarnia ogrodowa?

Są tańsze niż szklarnie ogrodowe i przez to znacznie częściej spotykane. Tunele foliowe, gdyż o nich mowa, to rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się świeżymi warzywami i owocami z własnej działki. Co warto wiedzieć o tunelach foliowych?

Tunele foliowe cieszą się dużą popularnością z uwagi na kilka cech. Poza tym, że są tańsze niż szklarnie ogrodowe, to również znacznie lżejsze. Dla części użytkowników nie bez znaczenia jest również fakt, że są one mobilne – można je przenosić z miejsca na miejsce. Osoby zainteresowane mogą zdecydować się zarówno na samodzielne zbudowanie tunelu foliowego, mogą również foliak zakupić. Na rynku dostępny jest szeroki wybór takich konstrukcji, które różnią się przy tym wielkością – każdy znajdzie więc coś dla siebie. A zakup tunelu foliowego to pierwszy krok do tego, aby uprawiać wszelkie rośliny mało odporne na występujący w naszym kraju klimat.

Tylko do uprawy warzyw i roślin

Nowoczesne tunele foliowe, choć ich konstrukcja pozwala na ich swobodne przenoszenie z miejsca na miejsce, mogą być wykorzystywane wyłącznie do uprawiania warzyw, owoców lub roślin ozdobnych. W odróżnieniu od szklarni ogrodowych nie jest możliwe zagospodarowanie ich np. z myślą o zimowym ogrodzie. W praktyce zatem służą one wyłącznie do zapewniania roślinom najbardziej optymalnych warunków wzrostu. W efekcie zbiory są nie tylko większe, ale również możliwe jest skuteczne chronienie poszczególnych upraw przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, w tym np. wiatrem.

Kiedy tunel, kiedy szklarnia?

Osoby, które stoją przed wyborem tunelu ogrodowego lub szklarni muszą rozważyć zalety i wady każdego z tych rozwiązań. Jak wspomniano, tunel foliowy jest nie tylko tańszy, ale również możliwe jest jego przenoszenie z miejsca na miejsce. W efekcie – w sezonie lub poza nim – możliwe jest jego przestawienie na dowolnie wybrany, np. bardziej nasłoneczniony obszar działki. Ten punkt ważny jest dla działkowców, którzy obawiają się wyjałowienia ziemi. Co więcej, w przypadku tunelu nie jest konieczne wcześniejsze wyrównywanie powierzchni. Konstrukcja nie wymaga bowiem płaskiej powierzchni.

Ponieważ tunel nie może spełniać funkcji pomieszczenia, w którym można wypoczywać w otoczeniu roślin, warto o nim pomyśleć wówczas, gdy ogród został już wcześniej zagospodarowany. W takim przypadku służyć może on wyłącznie do zapewniania warzywom czy owocom najbardziej optymalnych warunków do wzrostu. Z drugiej strony, nie oznacza to, że nie ma minusów zastosowania tunelu – takiej konstrukcji nie będzie można wykorzystać zimową porą.

Jaki wybrać?

Osobnym zagadnieniem jest wybór foliaka. Wśród dostępnych na rynku modeli wyróżnić można niskie i wysokie. Te pierwsze wykorzystywane są do przykrywania upraw na krótki czas. Wadą takich tuneli jest to, że po przykryciu nim roślin nie jest możliwa ich pielęgnacja, zaś zaletą niska cena i fakt, że każdy ogrodnik jest w stanie je samodzielnie zamontować. Poza niskimi tunelami foliowymi na rynku dostępne są również wysokie. Te są o tyle wygodne, że użytkownik może do nich wejść, możliwe jest także wyposażenie ich wnętrza np. w specjalne stoły ułatwiające pielęgnację poszczególnych roślin.

Niezależnie od wyboru, tunel foliowy będzie zawsze lepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy na działce nie ma miejsca na postawienie szklarni.

Podpisy pod zdjęciami:

1) Tunele foliowe cieszą się ogromną popularnością 

2) W tunelu foliowym uprawiać można choćby pomidory

3) Foliak może być też niski


Pod “foliak” link  http://ogrodosfera.pl/tunele-foliowe

Przeczytaj także