W jaki sposób ogrzewać halę namiotową?

Niewątpliwie dla wielu osób, które rozważają kupno hali namiotowej, zastanawiająca jest często kwestia jej izolacji oraz ogrzewania. Istnieją pewne czynniki warunkujące wybór systemów ogrzewania, poszycia ścian czy też parametrów izolacyjnych plandeki PCV.

To wszystko zależy między innymi od przeznaczenia hali namiotowej i wymagań, jakie związane są z przechowywanymi produktami, zwierzętami czy usługami, które będą w danej hali świadczone. Hale namiotowe stanowią doskonałą alternatywę dla obiektów budowanych w sposób tradycyjny przede wszystkim dzięki szerokiemu wachlarzowi zastosowań. To właśnie do charakteru użytkowania namiotu powinny być dopasowane rozwiązania w kwestiach izolacji cieplnej oraz systemów ogrzewania.

Rodzaje systemów ogrzewania

Hale namiotowe można wyposażyć w różne warianty systemów ogrzewania, które oparte są na nagrzewnicach tłoczących gorące powietrze bądź też na promiennikach ciepła.

Ze względu na surowiec wykorzystywany do zasilania urządzenia wyróżnia się następujące nagrzewnice:

  • olejowe,
  • elektryczne,
  • gazowe,
  • węglowe.

W jaki sposób działają owe nagrzewnice? Tunelami z PCV tłoczone jest gorące powietrze. Dzięki szybko wprowadzanemu w ruch gorącemu powietrzu w ciągu kilkunastu minut można doprowadzić do pożądanych temperatur w danych pomieszczeniach. Nagrzewnice sprawdzają się bardzo dobrze w mniejszych halach namiotowych, gdyż w krótkim czasie za ich pomocą uzyska się właściwą temperaturę.

Coraz to nowsze modele są bardziej przyjazne dla środowiska, jednakże nagrzewnice węglowe oraz olejowe są mniej ekologiczne. W przypadku dużych hal namiotowych najbardziej skuteczne okazują się nagrzewnice elektryczne. Wpływ na efektywność danego systemu ogrzewania oraz na poniesione koszty ma przede wszystkim należyte rozmieszczenie nagrzewnic w hali. Dzięki prawidłowemu rozmieszczeniu nagrzewnic w hali można skutecznie ograniczyć koszty jej ogrzewania.

Promienniki ciepła zdecydowanie najsprawniej zamieniają energię elektryczną na energię cieplną. Nie podgrzewają one powietrza, lecz emitując promieniowanie w paśmie podczerwieni, bezpośrednio ogrzewa się ściany, obiekty bądź podłogi bez strat cieplnych, które zdarzają się w przypadku podgrzewania powietrza. Promienniki ciepła sprawdzają się w halach namiotowych rolniczych, gdzie występuje żywy inwentarz, gdyż promieniowanie podczerwone ogrzewa bezpośrednio zwierzęta. Bez wątpienia eliminacja utraty ciepła w halach przemawia za promiennikami. Bardzo dobrze radzą sobie one jeśli chodzi o ogrzewanie dużych powierzchni.

Koszty ogrzewania hali namiotowej

Cena, jaką ponosi się za ogrzewanie hal namiotowych, jest uwarunkowana rodzajem systemu ogrzewającego oraz ilości urządzeń grzewczych. Na pewno wpływ na to ma także wielkość hali i jej rodzaj. Takową halę namiotową można spokojnie eksploatować również podczas zimy, co jest oczywistą zasługą wykorzystywanych nagrzewnic i promienników. Jeśli jakość materiałów, z jakich zbudowana jest hala, jest wysoka oraz temperatura utrzymuje się na odpowiednim poziomie, wówczas przechowywane towar bezwzględnie jest bezpieczny. Co więcej, komfort użytkowania hali jest znacznie większy dzięki ogrzewaniu. Należy pamiętać, aby rodzaj systemu ogrzewania i rozmieszczenie urządzeń grzewczych dopasować do wielkości hali. Odpowiednie dopasowanie nagrzewnic do danego obiektu pozwala, na osiągniecie wydajnego oraz efektywnego systemu ogrzewania. W przypadku hal namiotowych dobrym rozwiązaniem są także hale namiotowe termiczne, które użytkować można bez przerwy przez cały rok. Warto jest przemyśleć wszystkie warianty ogrzewania i zdecydować, który prezentuje się jako ten najbardziej odpowiedni.

Źródło: Das Company – Namioty imprezowe

Przeczytaj także