Jak się zabrać za jesienne prace w ogrodzie?

Lato dobiegło już końca, a w zamian za to przywitała nas nieco chłodniejsza jesień. Niesprzyjająca aura za oknem nie musi jednak oznaczać błogiego lenistwa. Nawet jeśli nie jesteś niepohamowanym entuzjastą ogrodnictwa, ale poświęcisz odrobinę uwagi swojemu ogrodowi, efekty widoczne na wiosnę z pewnością Cię zaskoczą!

Pierwsze dni jesieni warto wykorzystać na drobne prace i porządki w ogrodzie. Tylko odpowiednia pielęgnacja i dbałość o rośliny pozwoli im przetrwać zimę i ostre mrozy, które wraz z nią nastaną. Jak się do tego przygotować?

Wyposażenie do podstawa

Bez odpowiedniego wyposażenia ani rusz! W przygotowaniu naszego ogrodu do zimy niezbędne okażą się narzędzia takie jak drabina, sekator czy grabie. Bez odpowiedniej drabiny nie będziemy w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc lub gałęzi znajdujących się na niedostępnej dla nas wysokości. Sekator pomoże nam przyciąć i usunąć uschnięte części roślin, a grabie ułatwią pozostałe prace pielęgnacyjne.

Drabina idealna do ogrodu powinna wyróżniać się uniwersalnym zastosowaniem w czynnościach wysokościowych. Przy jej wyborze powinniśmy kierować się przede wszystkim stopniem bezpieczeństwa i stabilności. W ten sposób zabezpieczymy się przed nieprzewidzianymi wypadkami i urazami, o które nietrudno przy tego rodzaju pracach.

Kompletując nasze wyposażenie nie możemy zapomnieć także o specjalnych materiałach i sznurze, które zadbają o odpowiednią osłonę roślin przed zimnem.

Od czego zacząć?

Aby ilość oczekiwanych plonów okazała się być satysfakcjonująca, musimy przeprowadzić odchwaszczanie. Ziemia w ogrodzie powinna zostać przekopana i otrzymać odpowiedni nawóz. Pozostawione pod drzewkami owoce mogą stanowić źródło bakterii i szkodników dlatego powinny zostać przez nas dokładnie pozbierane. Krzewy warto zabezpieczyć przed zimnem wykorzystując okrycie z drzew iglastych. Aby delikatne rośliny mogły przetrwać przymrozki, powinniśmy je wykopać, osuszyć i przesadzić do skrzynek. Przed pojawieniem się pierwszych mrozów warto podlać krzewy i drzewa, a także pozbierać liście z trawnika.

Jesień to okres, w którym nie powinniśmy przycinać roślin, które nie są odporne na zimno. Zrezygnujmy również ze stosowania nawozu azotowego, który przedłuża wegetację i może wpłynąć na przemarznięcie młodych pędów.

Aby nasz ogród mógł ponownie odżyć na wiosnę, musimy odpowiednio przygotować go na nadejście mroźnej zimy. Wszelkie prace umożliwią nam odpowiednio przystosowane do tego narzędzia, które w znaczny sposób ułatwią przeprowadzane czynności.

Przeczytaj także