Jakie warunki musi spełniać lokal, aby móc otworzyć w nim pralnię chemiczną?

Wiele osób uważna, że zdecydowanie się obecnie na założenie pralni chemicznej jest opcją niezwykle intratną. Sami się z tym zgadzamy, w końcu popularność pralni tego typu w naszym kraju cały czas rośnie. Rynek cały czas się rozwija, dzięki czemu miejsca i luki na nowe pralnia pojawiają się regularnie– trzeba je tylko wypełnić!

Co trzeba wiedzieć? Obecnie w krajach zachodnich liczba osób, która przypada na jedną pralnię, jest około 4 do 5 razy mniejsza, niż obecnie w naszym kraju! Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ta różnica z roku na rok spada – znaczy to, że potencjalnych klientów z roku na rok przybywa.

O czym pamiętać, gdy planujemy założenie pralni?

Na samym początku musimy oczywiście zdecydować się na odpowiednią lokalizację. Trzeba sprawdzić, czy w danej okolicy funkcjonują już pralnie tego typu oraz ile osób miesza w danych rejonach. Pamiętajmy również o tym, że każdy z lokali, w którym będzie otwierana pralnia, musi spełniać konkretne wymagania, o których oczywiście opowiemy w dalszej części artykułu. Gdy już nasz lokal będzie dobrany i przystosowany, będziemy musieli zdecydować się na odpowiedni sprzęt. Pamiętajmy, że zawsze mamy opcję na zdecydowanie się na taki, który już jest używany – to obniży koszty na start, które poniesiemy.

Jeżeli po tych kilku zdaniach czujemy, że może nas to przytłoczyć – pamiętajmy, że zawsze mamy opcję zdecydowania się na franczyzę. W takim wypadku koniecznie powinniśmy zdecydować się na zapoznanie z ofertą Speed Queen i ich polskiego partnera – firmy Sovrana.

Lokal i jego wymagania

Zacznijmy od najważniejszej kwestii – w przypadku lokalu musimy spełnić liczne wymagania dotyczące niego samego oraz instalacji, które się w nim znajdują. Wszystko po to, aby pralnia mogła działać skutecznie oraz co ważne – bezpiecznie i bezawaryjnie.

W przypadku lokalu powinniśmy zdecydować się na lokal, który będzie miał przynajmniej 50m2, przy czym 70m2 również wydaje się dobrą, maksymalną wartością graniczną. Nie tyczy się to oczywiście samego pomieszczenia pralni, na tę powierzchnie będą składać się również powierzchnie magazynowe, toaleta oraz pomieszczenie socjalne dla pracowników. Sam lokal powinien mieć również określoną wysokość i nie powinna być ona mniejsza niż 3,3 metra. Dodatkowo, na wysokości do 2 metrów od podłogi powinniśmy na ścianach mieć powierzchnię łatwą do czyszczenia i niepodatną na wsiąkanie płynów. Odporna na nasiąkanie powinna oczywiście być również sama podłoga!

Nie wolno zapominać również o odpowiednim oświetleniu, które będzie niezbędne. W trakcie dnia na pewno sprawdzą się duże okna, w razie potrzeby wspomagana światłem sztucznym, natomiast odpowiednie nasilenie światła w trakcie nocy również jest niezbędne, zwłaszcza w przypadku pralni, które mogą działać nawet 24 godziny na dobę!

Niezbędne wymagania dotyczące instalacji w lokalu

Pamiętajmy o tym, że pralnia generuje spore wymagania dotyczące wentylacji, instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz samej instalacji elektrycznej.
W przypadku tej ostatniej pobór mocy może wynosić nawet 50kW! Sprawia to, że zdecydowanie się na lokal z nową instalacją będzie na pewno dobrym wyborem! W razie wątpliwości – nie wahajmy się jej modernizować. Już tutaj widać, że wybór odpowiedniego lokalu na samym początku może sprawić, że koszty, które poniesiemy na start, mogą okazać się niższe. Warto o tym pamiętać – dostosowanie lokalu do konkretnych wytycznych może okazać się kosztowne oraz relatywnie długie. Pamiętajmy, że firmy takie jak Sovrana pomogą nam dobrać jak najlepszy lokal!

Wróćmy jednak do instalacji. Kolejną z nich jest instalacja wodno-kanalizacyjna. W przypadku niektórych z pralni niezbędna jest wydajność, sięgając nawet 10l na minutę a ciśnienie wody powinno wynosić do 3 barów. W przypadku wentylacji dobrze zdecydować się na rozwiązania, które zapewnią nam 10 wymian powietrza na godzinę, chociaż minimalne wymagania są odrobinę niższe. Dodatkowo, wiele urządzeń korzysta ze sprężonego powietrza, dlatego też wydajność instalacji na poziomie 230l/minutę i ciśnieniu do 10 bar jest niezwykle wskazana.

Pamiętajmy jednak, że wymagania te są orientacyjne i będą one, przynajmniej w niektórych przypadkach, różnić w zależności od ilości agregatów czy ich rodzaju. Jeżeli potrzebujemy wsparcia w wyborze jak najlepszego lokalu na start – pamiętajmy o wspomnianej już firmie Sovrana i ich specjalistach, którzy na pewno pomogą nam dokonać najlepszego wyboru!

Przeczytaj także